Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nová aplikace ukáže v rámci příprav novým motorkářům rizika

Budoucí motorkáře bude na reálný provoz nově připravovat i interaktivní aplikace, která jim ukáže nebezpečné situace na silnicích. Aplikace, kterou připravovali odborníci čtyři roky, zatím bude součástí výuky v autoškolách, v budoucnu by však mohla být i v testech.

18:04 / 27. května 2022
Nová aplikace ukáže v rámci příprav novým motorkářům rizikai

Foto: Motorkář při slalomu mezi kužely (zdroj fotky: František Chobot pro iDnes.cz).

Ministerstvo dopravy informovalo o nové aplikaci ve své tiskové zprávě. „Vylepšujeme proces výuky i zkoušení v autoškolách a toto je jedna z cest, která tomu pomůže. Evropský a světový trend je zařazovat taková interaktivní videa do výuky, takže jdeme správnou cestou. Je vhodné, aby byla aplikace vnímána jako metodická i vzdělávací pomůcka a aby veřejnost k ní měla přístup,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Na aplikaci průběžně pracuje čtyři roky tým silniční bezpečnosti společně s Autoklubem ČR a Platformou VIZE 0. Při vývoji využili podle ministerstva mimo jiné i vlastní zkušenosti z výuky motorkářů. Ministerstvo aplikaci umístí na portál E-testy, kde se žáci autoškol také vzdělávají. Po Velké Británii, kde trend virtuální výuky začal už před několika lety, se nyní rozvíjí i v dalších zemích včetně Česka.

Při slalomu je kritériem neshodit kužel


Aplikace bude fungovat formou hry. „Aplikací projede zájemce za virtuálními řídítky motorky a odhaluje riziková místa a nebezpečné chování ostatních účastníků silničního provozu. Hráč sleduje jízdu a ve chvíli, kdy má za to, že je situace riziková, klikne do obrazu. Video se zastaví na pět vteřin a účastník má čas na označení konkrétního nebezpečí,“ popsal dopravní expert Platformy VIZE 0 Roman Budský. Po ukončení dané jízdy pak bude podle něj možné si trasu projet znovu, tentokrát bez interakce. 

Program vyznačí rizika a přidá hodnocení, včetně zdůvodnění. „Mezi zastavením videa a označením nebezpečí je krátký časový interval. Je to logické. Dotyčný nemůže v silničním provozu jen tak zastavit a rozhlížet se po nebezpečí. Musí reagovat okamžitě a my musíme vědět, jestli správně označil potenciální riziko,“ dodal Budský.

Vedle aplikace letos Tým silniční bezpečnosti, což je značka neziskové organizace, s níž spolupracuje i ministerstvo v rámci bezpečnosti provozu, pořádá také osm kurzů pro instruktory, učitele autoškol a zkušební komisaře. „V kurzech se zaměřujeme i na učitele a instruktory, aby dokázali vše správně vysvětlit a tím pomohli především žákům. Třeba při slalomu je kritériem neshodit kužel, ale důležitější je správné sezení na stroji, protože pak motorku dokáží dobře ovládat,“ podotkl instruktor kurzů a bývalý mnohonásobný účastník Rallye Dakar David Pabiška. Podle místopředsedy Asociace autoškol ČR Jiřího Novotného jsou kurzy důležité pro jednotný pohled na výuku a zvýšení standardů v autoškolách.

 

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru