Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nová kampaň si klade za cíl přesvědčit cyklisty, aby svítili i přes den

"Nepodceň to. Zapni světlo." Tak zní název dalšího z řady prospěšných projektů vedoucích k bezpečnosti cyklistů v provozu. Tento se týká jejich viditelnosti. Tým silniční bezpečnosti se je snaží přesvědčit k celodennímu svícení.

16:44 / 8. srpna 2022
Nová kampaň si klade za cíl přesvědčit cyklisty, aby svítili i přes deni

Foto: www.nakolejensprilbou.cz

Celodenní svícení na kole snižuje riziko nehody

V některých situacích a místech, jakými jsou les, tunel, stín či protisvětlo je cyklista pro kolem projíždějící auta takřka neviditelný. „Vliv denního svícení na pokles počtu nehod u aut už potvrdila nejedna zahraniční studie. Jsme přesvědčení, že celodenní svícení na kole může předcházet i nehodám, ve kterých je angažovaný cyklista. Proto tato osvěta,“ vysvětlila motivaci, která vedla ke vzniku kampaně Zuzana Roubíčková, marketingová managerka hlavního iniciátora akce, jímž je společnost Schindler.

Již v roce 2005 zjistili dánští vědci, že celodenní svícení na kole snižuje riziko nehody a souvisejících zranění o 19 %

K nepřetržitému svícení na kole nyní vybízí také nová osvětová kampaň „Zapni světlo“. Tuto iniciativu už veřejně podpořili snowboardcrossařka Eva Samková, biker-youtuber Damjan Siriški nebo ultramaratonská cyklistka Peggy Marvanová. Ambasadorem akce je ale především každý dobře osvětlený cyklista.

Jasný vzkaz k celodennímu svícení posílá i někdejší bývalý profesionál Jan Hruška

Cyklisté trávící v sedle svého kola třeba hodiny týdně již ze své praxe vědí, že se vyplatí svítit nejen za tmy. „Raději mít pořádný světlo pod p*delí, než sebekrásnější svíčku na hrobě,“ poznamenal k tématu denního svícení na kole Honza Hruška, bývalý profesionální cyklista a manažer MTB týmu Ghost Team a rovněž jeden z ambasadorů kampaně.

„Čím víc nás přes den svítí, tím dřív se rozsvítí v hlavě i ostatním a dojde jim, že svícení na kole i ve dne smysl má. Však základní světla na kolo stojí jen pár stovek, ale jízda bez osvětlení nás může stát i život. A to je cena, kterou asi nikdo nechce zaplatit,“ shrnula poslání kampaně Zuzana Roubíčková.

Za vznikem osvětové akce „Zapni světlo“ stojí společně s cyklistickým velkoobchodem Schindler spol. s r. o. Tým silniční bezpečnosti, cyklistický tým Ghost Team a síť cykloprodejen Mojekolo.

Zapojit se ale může každý

Běžní cyklisté se ke kampani mohou připojit denním svícením na cestách. Prodejci kol či cyklopointy na stezkách potom tím, že umístí podpůrné materiály ve svých provozovnách. Tyto materiály lze získat na e-mailu marketing1@schindler.cz.

Zapojená místa budou zveřejňována na webu www.zapnisvetlo.cz mezi podporovateli kampaně.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: www.nakolejensprilbou.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru