Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nové vlaky dorazí na jih Moravy do konce příštího roku

Celkem 37 nových elektrických železničních jednotek zvýší kvalitu osobní vlakové dopravy na jihu Moravy – novými vlaky se první cestující budou moci svézt od 1. ledna 2023.

12:31 / 11. října 2021
Nové vlaky dorazí na jih Moravy do konce příštího roku

Nízkopodlažní vlaky JMK Moravia si v pátek (1. října 2021) v prostorách zkušebního železničního okruhu Velim v Cerhenicích poprvé otestovali představitelé kraje v čele s hejtmanem Janem Grolichem. Na uvedeném okruhu jsou testovány železniční jednotky od všech výrobců železničních vozidel na světě.

Z uvedeného počtu bude 31 jednotek čtyřdílných o kapacitě 333 sedadel a 6 dvoudílných o kapacitě 146 sedadel. Vlaky budou dosahovat maximální rychlosti až 160 km/h. S jejich provozem se počítá zejména na páteřních linkách S2 (Křenovice - Sokolnice - Brno - Blansko - Skalice nad Svitavou - Letovice - Březová nad Svitavou) a S3 (Níhov - Tišnov - Brno hl.n. - Vranovice - Šakvice - Hustopeče / Tišnov - Brno hl.n. - Židlochovice).  

Finanční objem celého projektu činí 6,651 miliardy korun (bez DPH), přičemž kraj na něj bude čerpat dotaci z Operačního programu Doprava Evropské unie ve výši 5,5 miliardy. Smlouvu na dodání vlaků podepsal Jihomoravským kraj s firmou Škoda Transportation na konci roku 2019 - jednotky by podle ní měly být dodány a nasazeny do konce roku 2022. V současnosti se dolaďují poslední drobnosti – např. otevřené otázky designu exteriéru a interiéru jednotek.

Autor: Bc. Filip Červinka (zdroj: jmk.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru