Otevřít menu
Doprava dnes
-

Od září by se mohl navýšit příspěvek na mobilitu, řekl ministr Jurečka

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že by se mohl navýšit příspěvek na mobilitu pro lidi s postižením, a to nejspíše od září, nebo října. Od října by vláda mohla upravit i příspěvek na zaměstnávání postižených. Podpora na zaměstnávání by podle plánu mohla vzrůst o 600 korun, navýšila by se tedy na 13.900 korun. Zvednutí částek má zmírnit dopady zdražování.

14:00 / 5. července 2022
 Od září by se mohl navýšit příspěvek na mobilitu, řekl ministr Jurečkai

Foto: Ilustrační foto. Zdroj fotky: Pixabay.

Připravujeme novelu zákona tak, abychom dokázali příspěvek na mobilitu zvýšit

"Připravujeme novelu zákona tak, abychom dokázali příspěvek na mobilitu zvýšit buď od 1. září, nebo od 1. října. Uvidíme, jak budeme rychlí v legislativním procesu," řekl Jurečka. Podle něj návrh novely bude obsahovat kvůli růstu nákladů také navýšení podpor na zvláštní pomůcky. Přibýt by mělo i ustanovení, že by o částkách příspěvku na mobilitu mohla příště rozhodovat vláda svým nařízením, nemusel by se už měnit zákon.

Zvýšení příspěvků na mobilitu či na zaměstnávání postižených měl původně obsahovat balíček opatření ke zmírnění dopadů vysoké inflace na lidi s handicapem. Ministr koncem dubna řekl, že ho do měsíce předloží. Návrhy začala projednávat vláda, debatu přerušila. Jurečka uvedl, že je potřeba doplnit propočty parametrů a dopadů, aby koalice mohla na vládním zasedání v polovině června rozhodnout. Před nedávnem ale řekl, že se opatření v jednom balíčku schvalovat nebudou a ministerstvo předloží návrhy postupně.

Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P a činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl od ledna 2018 o 150 korun. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. Novelu se zvýšením příspěvku připravila i opozice. SPD navrhovalo navýšení na 800 korun. Hnutí ANO ve svém návrhu zvedá částku na 2000 korun, vláda to odmítla. "My budeme navrhovat 900 korun," uvedl ministr.

Bylo by adekvátní dostat se na částku 1000 korun

Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása poukazuje na to, že se příspěvek přes čtyři roky neměnil a ceny dopravy a pohonných hmot prudce vzrostly. "Bylo by adekvátní dostat se na částku 1000 korun, což vidím jako reálné," řekl Krása. Podle něj by vláda pro urychlení mohla využít opoziční novelu a prosadit do ní svůj záměr. Rada žádá také podporu pro lidi, kteří k životu potřebují dýchací přístroje a mají kvůli tomu vysokou spotřebu elektřiny a vysoké výdaje. Navrhuje pro ně navýšení příspěvků na mobilitu na 3000 korun.

Stát přispívá na výdělek firmám s více než polovinou postižených pracovníků. Jejich pracovní výkon bývá omezený. Podniky mohou od státu získat tři čtvrtiny mzdových nákladů lidí s postižením, ale nejvýš 13.600 korun. Částka se upravovala naposledy předloni od října, kdy se přidalo 800 korun. Zaměstnavatelé žádají o vyšší podporu. Poukazují na to, že minimální mzda od poslední úpravy rostla už dvakrát a letos činí 16.200 korun, příspěvek se ale nezměnil. Jurečka zmiňuje plánované navýšení od října o 600 korun. "Platí to jeden kvartál zpátky, takže by to pokrývalo celé druhé pololetí letošního roku," uvedl ministr.

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru