Otevřít menu
Doprava dnes
-

Online podání žádosti o řidičský průkaz se zjednodušilo

Elektronické podání žádosti o nový řidičský průkaz funguje už téměř 2 a půl roku, od začátku listopadu se však podání online žádosti ještě více zjednodušilo. Portál dopravy totiž nově nabízí možnost výměny průkazu bez nutnosti zřízení datové schránky. Na webu se tedy stačí pouze přihlásit a odeslat žádost.

9:59 / 8. listopadu 2023
Online podání žádosti o řidičský průkaz se zjednodušiloi

Foto: Portál dopravy spustil novou funkci, a to podání elektronické žádosti o řidičský průkaz i bez datové schránky. Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Od 3. listopadu není potřeba mít při odeslání online žádosti o nový řidičský průkaz zřízenou datovou schránku. Na Portálu dopravy, který provozuje Ministerstvo dopravy ČR, se tak stačí pouze přihlásit odeslat žádost o řidičský průkaz. Do Portálu dopravy se občané mohou přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky. Ministerstvo dopravy usiluje o digitalizaci všech důležitých agend resortu dopravy k 1. 2. 2025.

„Naším dlouhodobým cílem je, aby všechny digitální nástroje pro občany byly co nejjednodušší a nejlépe dostupné. Nasloucháme také občanům, a proto jsem rád, že po dohodě s Digitální a informační agenturou, se nám podařilo odstranit povinnost mít pro podání žádosti datovou schránku fyzické osoby. Celá žádost se tak ještě zjednoduší, zrychlí a žadateli bude stačit pár kliků. Díky tomuto kroku je elektronické podání přístupné již téměř všem občanům a my jsme rádi, že lidem můžeme ušetřit cestu na úřad a s tím spojený čas a peníze,“ informoval Martin Kupka, ministr dopravy.

Jednoduché podání žádosti

Online žádost je na Portálu dopravy kompletně předvyplněná, a to včetně nejnovější fotografie a podpisu žadatele. Ten si pouze sám vybere místo, kde si nový průkaz vyzvedne. Žadatelé o nový průkaz si mohou zvolit jedno z 206 obecních úřadu obcí s rozšířenou působností. Konkrétní seznam se nachází zde.

Přes Portál dopravy si mohou řidiči vyřídit nejen žádost o nový řidičský průkaz (ať už z důvodu vypršení platnosti, změny údajů, krádeže nebo ztráty), ale také mnoho dalších záležitostí – např. prodloužení lodního osvědčení.

 „V současné době pracujeme na dokončení dalších služeb, občané se tak mohou těšit například na zasílání notifikací o změně bodového konta či elektronické žádosti u agendy vozidel,“ uvedl Karel Váchal, zástupce digitálního zmocněnce Ministerstva dopravy.

Od počátku roku 2024 vejde v platnost novela zákona o silničním provozu, která umožní fyzicky u sebe nemít při řízení řidičský průkaz, to ale nic nemění na tom, že řidiči budou muset platný řidičský průkaz vlastnit. Výměna průkazů bude probíhat po stejné době jako doposud.

Ačkoliv od 1. ledna 2024, díky novele zákona o silničním provozu, již nebude nutné mít u sebe fyzicky při řízení řidičský průkazu, nic se nemění na povinnosti platným řidičským průkazem disponovat. Periodické výměny průkazů tedy budou probíhat stejně jako doposud.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: Ministerstvo dopravy ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru