Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pardubické letiště skončilo minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu korun

Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje mezinárodní civilní letiště v Pardubicích, skončila minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu korun, v roce 2020 ztráta dosáhla 42,5 milionu korun. Celkové výnosy vloni dosáhly 55,9 milionu korun, rok předtím to bylo 42,4 milionu korun.

10:00 / 16. května 2022
Pardubické letiště skončilo minulý rok ve ztrátě 27,3 milionu koruni

Foto: kudyznudy.cz

V roce 2019 před vypuknutím pandemie činily celkové výnosy 66,5 milionu korun. Největší tržby minulý rok společnosti plynuly z prodeje zboží, hlavně leteckého paliva, z přistávacích, přibližovacích, handlingových a parkovacích poplatků a z poplatků za cestující. Téměř 18 milionů korun EBA získala z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu a ostatních provozních výnosů a úroků. Výsledky značně ovlivnila protiepidemická omezení. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

"I když byla postupně restriktivní opatření rozvolňována a bylo umožněno cestovat za předem stanovených podmínek, tak mnoho potenciálních cestujících to odrazovalo z důvodu nejasností a možnosti vzniku případných problémů," uvedl místopředseda představenstva a ředitel firmy Ivan Čech.

Ve srovnání s obdobím před pandemií byl vloni obdobný počet pravidelných letů, ale podstatně méně letů charterových. Snížil se také počet výcvikových letů. Pardubické letiště loni přepravilo 80.796 cestujících, meziroční růst činil 138 procent. Předloni kvůli koronavirové pandemii klesl počet pasažérů na 34.238.

Společnosti se podařilo po celou dobu udržet v provozu pravidelné spojení do Kyjeva a Lvova při dobré obsazenosti. V létě rozšířila nabídku o pravidelné spojení do Alicante, které bylo úspěšné a bylo dál posíleno. V polovině roku se podařilo připravit a zajistit charterová spojení do Bulharska, která byla velmi dobře obsazena a uskutečnila se v plném rozsahu. Letos by z pardubického letiště mělo v létě létat osm charterových spojů týdně do přímořských destinací. V plánu je Turecko, Egypt, Řecko, Bulharsko a Tunisko.

"V průběhu celého roku 2021 jsme realizovali několik ad hoc přeprav leteckého nákladu. Díky tomu jsme v celkovém objemu zmanipulovaného množství nákladu překonali i výkony z roku 2019, který byl poslední srovnatelný před vypuknutím pandemie covid-19," uvedl Čech.

Ve společnosti v roce 2021 pracovalo průměrně 35 zaměstnanců, firma také využívala zaškolené brigádníky.

Civilní letiště v Pardubicích funguje od roku 1994. Společnost EBA vlastní ze dvou třetin město Pardubice, z jedné třetiny Pardubický kraj. V minulosti se hodně orientovalo na ruskou klientelu, v letech 2015 a 2016 její počty významně poklesly, velký dopravce přesunul lety do Prahy.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru