Otevřít menu
Doprava dnes
-

Parkovací dům vyroste u Krajského úřadu v Liberci za zhruba 196 milionů

Parkovací dům u Krajského úřadu v Liberci postaví firma BAK. Stavba budovy s 244 místy pro automobily a zelenou střechou začne v dubnu. Hotová by měla být za rok, řekl ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). 

6:39 / 23. března 2022
Parkovací dům vyroste u Krajského úřadu v Liberci za zhruba 196 milionůi

Foto: Vizualizace parkovacího domu v Liberci (Liberecký kraj).

Projekt, který přijde Liberecký kraj včetně DPH na téměř 196 milionů korun, je součástí první etapy úprav okolí sídla kraje. Navázat by měla ještě druhá etapa, která mimo jiné počítá s rekultivací nábřeží Lužické Nisy. Proměnit by se mělo v odpočinkovou zónu s přístupem k řece.

Do veřejné soutěže na dodavatele stavby se přihlásilo sedm uchazečů. „Kritériem pro výběr nebyla jen cena, ale také rychlost dodávky,“ doplnil Miklík. V prvním kole skončila na prvním místě firma Syner s nabídkovou cenou o 800.000 korun vyšší než BAK, ale stavbu slibovala dokončit za 300 dnů. Na výzvy k doplnění a vysvětlení ale podle Miklíka zástupci společnosti nereagovali, proto komise Syner vyloučila, a zakázku dostal BAK, který nabídl nižší cenu, i když lhůta pro dokončení stavby je zhruba o 70 dnů delší.

Stavební společnost BAK zakázku získala přestože se s ní Liberecký kraj soudí kvůli výstavbě centra odborného vzdělávání na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Škola se při výstavbě centra částečně zřítila a stavba se kraji výrazně prodražila. Kraj žádá náhradu škody necelých 30,6 milionu korun po dodavatelské firmě BAK, společnosti Investing CZ, která zajišťovala stavební dozor, a po zpracovateli projektu - ateliéru Hlaváček – architekti.

Předloni stavbaři dokončili rekonstrukci bývalé budovy dílen


„Podle zákona může zadavatel vyloučit účastníka řízení pro nezpůsobilost, pokud prokáže, že se dopustil v posledních třech letech od zahájení zadávacího řízení závažných nebo dlouhodobých pochybení při plnění dřívějšího smluvního vztahu se zadavatelem. Firma by se musela dopustit minimálně dvou a více chyb, znalecké posudky v tom ale nejsou jednotné. BAK navíc dlouhodobě patří mezi největší české stavební společnosti, proto jsme rozhodli, že zakázku na vybudování parkovacího domu získá,“ dodal Miklík.

Výstavba parkovacího domu je další etapou obnovy okolí krajského úřadu. Sousední budovy a pozemky koupil v roce 2014 Liberecký kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů). Za areál o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun. Bývalou administrativní budovu přestavěl za 97 milionů korun na Evropský dům, předloni stavbaři dokončili rekonstrukci bývalé budovy dílen zhruba za 390 milionů korun. Vznikl tam podnikatelský inkubátor, v době covidu tam bylo očkovací centrum, teď od 1. března slouží prostory Krajskému asistenčnímu centru pro Ukrajinu (KACPU).

 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

Parkovací dům vyroste u Krajského úřadu v Liberci za zhruba 196 milionů Foto: Vizualizace parkovacího domu v Liberci (Liberecký kraj)..
zpět na články

inzerce

nahoru