Otevřít menu
Doprava dnes
-

Plzeň osází zelení středový pás Tyršovy ulice, jedné z nejrušnějších ve městě

Plzeň osází stromy, keři a květinami středový pás Tyršovy ulice v centru města. Přípravné práce začnou v pondělí 4. dubna a mezi odbočkou k parkovacímu domu Rychtářka a podchodem v Pallově ulici na týden omezí provoz. Ve směru k hlavnímu nádraží stavba zasáhne do levého jízdního pruhu.

8:35 / 4. dubna 2022
Plzeň osází zelení středový pás Tyršovy ulice, jedné z nejrušnějších ve městě

"Středový pás v Tyršově ulici je jedním z projektů takzvané modrozelené infrastruktury, který chceme letos realizovat v místě, kde jsou po obou stranách komunikací zelené parkové plochy. Zkrášlíme zelení prostor, jenž byl kdysi vyhrazen pro tramvajovou trať,“ uvedl primátor.

Středový pás široký místy až deset metrů se směrem k odbočce k parkovacímu domu Rychtářka zužuje. Práce začnou v pondělí výměnou zasolené zeminy ze středového pásu za nekontaminovanou. Na základě předchozího průzkumu lokality budou muset pracovníci odborné firmy vyměnit zeminu do hloubky 80 centimetrů, což si vyžádá od pondělí uzavření asi 80 metrů levého jízdního pruhu ve směru k hlavnímu nádraží. Řidiči tak budou místem projíždět jen jedním jízdním pruhem.

Silnice, kudy denně projíždějí tisíce aut, vede mezi parky Mlýnská strouha a Štruncovy sady. Středový pás je zatím pouze zatravněn. "Vysadíme zde sedm vzrostlých jasanů. Na dalších 215 metrech čtverečních budou vysazeny keře a více než 400 metrů čtverečních bude osázeno trvalkami. Doplníme tak parkovou zeleň v blízkosti historického centra,“ popsal náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09).

Druhá etapa ozelenění zahrnující výsadbu stromů, keřů a trvalek je v plánu od 1. do 15. května. V té době již nebude uzavřen jízdní pruh, ale řidiči budou muset počítat s pohybem pracovníků na okrajích středového pásu. "Zeleň chceme ochránit proti zasolování z komunikace, proto tu vznikne mobilní oplocení z plechu, které bude instalováno vždy jen na zimní sezonu,“ řekla vedoucí městské zeleně ze Správy veřejného statku města Plzně Hana Hrdličková. Projekt na ozelenění středového pásu Tyršovy ulice vznikl již v roce 2013, jeho realizaci ale komplikovaly majetkové vztahy. Přání ozelenit tyto plochy vzešlo i z veřejných diskuzí, kde byla Tyršova ulice navržena jako jedno z míst ke zkrášlení. Vysoutěžená cena 3,366 milionu korun zahrnuje výsadbu i péči o zeleň v následujících třech letech.

Publikoval: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru