Otevřít menu
Doprava dnes
-

Podél tratí ubývá potenciálně nebezpečných dřevin

Z blízkosti kolejí zmizelo v minulých měsících v přepočtu dalšího téměř půl milionu stromů. To je výsledek preventivní údržby zeleně, kterou Správa železnic opakovaně provádí v období vegetačního klidu, tedy od listopadu do konce března. Tentokrát na tuto činnost vynaložila 323 milionů korun.

14:54 / 21. dubna 2024
Podél tratí ubývá potenciálně nebezpečných dřevini

Foto: SŽ

Preventivní odstraňování dřevin v těsném sousedství tratí zjednodušila nová legislativa, která platí od roku 2020. Díky tomu mohla Správa železnic přistoupit k intenzivnějšímu a také cílenějšímu kácení potenciálně nebezpečných stromů a keřů. Zaměřila se především na předem vytipované rizikové úseky. Odstraněný porost se následně využívá jako palivové dřevo nebo se z něj vyrobí dřevní štěpka.   

Samotná Správa železnic odstranila za uplynulých pět měsíců v přepočtu 483 426 vzrostlých stromů. To je podobné číslo jako v předešlém období vegetačního klidu. O více než 60 procent pak meziročně stoupl počet dřevin, které vykáceli majitelé pozemků v blízkosti tratí na základě výzev od Správy železnic. Celkem se jednalo o 14 829 přepočtených stromů. V předchozím období to přitom bylo 9 169.

K výraznému snížení počtu stromů, a to o plných 2 547, došlo i u největšího vlastníka pozemků v okolí železnice, kterým jsou Lesy České republiky. Jde o jeden z konkrétních výsledků memoranda o spolupráci se Správou železnic, podepsaného loni v červnu. 

Kvůli srovnání se pro zjednodušení používá pojem přepočtený strom. Tomu odpovídají dřeviny s obvodem kmene nad 80 cm; menší se pak počítají jako půl stromu. Každých deset čtverečních metrů souvislého porostu keřů se pak rovná jednomu stromu.

Autor: Lucie Sogelová (zdroj: TZ SŽ)

zpět na články

inzerce

nahoru