Otevřít menu
Doprava dnes
-

Podobu přemostění údolí nad Sázavou by mohla řešit architektonická soutěž

Podobu přemostění údolí nad Sázavou plánovanou stavbou dálnice D3 by mohla řešit architektonická soutěž. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes ČTK při dobrovolnické akci Čistá řeka Sázava řekl, že by byl rád, aby se soutěž odehrála.

9:01 / 11. dubna 2022
Podobu přemostění údolí nad Sázavou by mohla řešit architektonická soutěž

Dobrovolníci o tomto víkendu uklízejí okolí řeky. Pracovali mimo jiné v okolí Žampachu, což je část Jílového u Prahy, poblíž by v budoucnu měl stát most dálnice D3 překlenující údolí Sázavy.

Stavba D3 v aktuálně chystané trase má i odpůrce, například členové spolku Alternativa středočeské D3 poukazují na její vedení turisticky atraktivní lokalitou i možné problémy s podložím v okolí Jílového u Prahy, kde se ve středověku těžilo zlato. Středočeské úseky D3 umožní další spojení Benešovska s Prahou a dopravně odlehčí i dálnici D1.

"Trasa je daná, Česká republika tu stavbu potřebuje. Půjde o to najít takové technické řešení, aby do krajiny dálnice zasáhla co nejcitlivěji," uvedl Kupka. Pokračuje geologický průzkum včetně sond, které prověří, zda lze komunikaci v trase vybudovat a překlenout údolí Sázavy. Její vedení je v souladu s platnými Zásadami územního rozvoje Středočeského kraje i vydaným stanoviskem vlivu na životní prostředí. "Když už člověk zasahuje do krajiny, tak má činit tak, aby to bylo opravdu co nejodpovědnější a aby zároveň krajině něco odvedl," míní Kupka.

Podle Kupky je v okolí Sázavy spousta krásných míst, je to ale kulturní, nikoliv přírodní krajina. Je zde spousta chalup, chat a dalších staveb. "Mosty se stávají dominantou krajiny všude po světě a jde o to, aby most přinesl do území další architektonickou kvalitu," doplnil Kupka. Trasa se podle něj opakovaně prověřuje, v posledních letech pokračovalo posuzování, kudy by bylo nejlepší dálnici vést či zda by nebylo lepší zvýšení kapacity silnice I/3. Jen schválená trasa splňuje všechny potřebné funkce.

Podle informací z webu Ředitelství silnic a dálnic by stavba středočeských úseků D3 mohla začít v roce 2026. Dálnice má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se stavělo, ve středních Čechách pokračuje schvalovací proces. Středočeská část má měřit 60 kilometrů. Koridor dálnice má být tvořen pěti úseky: Praha-Jílové, Jílové-Hostěradice, Hostěradice-Václavice, Václavice-Voračice a Voračice-Nová Hospoda.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru