Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pohonné hmoty dál zlevňují

Nejlevnější tankování za roky. Ceny pohonných hmot v České republice dál klesají a dosahují nejnižších úrovní za poslední roky. Podle údajů společnosti CCS činí aktuální průměrná cena benzinu Natural 95 34,10 koruny za litr, což je nejnižší hodnota od září roku 2021.

13:29 / 2. května 2025
Pohonné hmoty dál zlevňujíi

Foto: Garáž

Nafta pak zlevnila na průměrných 32,86 koruny za litr, a dostala se tak na nejnižší úroveň od července 2023. Tento pokles přichází v době, kdy řidiči a dopravci dlouhodobě čelili rostoucím nákladům na provoz a dopravu obecně. Nižší ceny na čerpacích stanicích tak přinášejí citelnou úlevu, a to nejen motoristům, ale také logistickým a dopravním firmám, které pohonné hmoty využívají ve velkém objemu. Za poklesem stojí především kombinace několika faktorů – mezi ty hlavní patří klesající ceny ropy na světových trzích a posilující kurz české koruny vůči americkému dolaru, v němž se ropa standardně obchoduje. Významný vliv má i konkurenční prostředí mezi čerpacími stanicemi, které se zejména v některých regionech snaží přilákat zákazníky nižší cenovou politikou. Ačkoliv se ceny obvykle pohybují v určitém průměrném rozmezí, rozdíly mezi jednotlivými oblastmi ČR mohou být i více než dvě koruny na litr.

Regionální rozdíly zůstávají výrazné

Přestože celkový pokles je patrný napříč republikou, regionální rozdíly v cenách pohonných hmot přetrvávají. Nejlevnější benzin i naftu lze aktuálně natankovat v Královéhradeckém kraji, kde se průměrná cena benzinu drží pod 33,50 Kč/l a nafty kolem 32,20 Kč/l. Naopak nejhlouběji do peněženky sáhnou řidiči v Praze – tam ceny překračují 35,70 Kč za litr benzinu a téměř 35 Kč za litr nafty. Hlavní město tradičně patří mezi nejdražší oblasti, což je dáno nejen vyššími náklady na provoz stanic, ale i nižší konkurencí a větší poptávkou. Rozdíly lze vysledovat i mezi městskými a venkovskými oblastmi. Zatímco ve větších aglomeracích ceny více reagují na celkové trendy, v menších obcích se často drží déle na vyšších hodnotách kvůli menší konkurenci. Spotřebitelé jsou tak nuceni při tankování více sledovat aktuální situaci a někdy i plánovat trasu podle výhodnějších lokalit. Výrazné cenové rozdíly ale zároveň vedou k většímu přehledu veřejnosti o pohybujících se cenách, a tím i k většímu tlaku na provozovatele čerpacích stanic.

Evropa v porovnání s ČR

V evropském srovnání se Česká republika momentálně řadí mezi země s jedněmi z nejnižších cen pohonných hmot v rámci EU. Podle posledních údajů Evropské komise je cena nafty v Česku třetí nejnižší – levněji tankují jen řidiči na Maltě a v Bulharsku. V případě benzinu je Česká republika na čtvrtém místě, a to hned za Bulharskem, Maltou a Kyprem. Na opačné straně žebříčku jsou země jako Dánsko, Nizozemsko a Německo, kde ceny nafty i benzinu pravidelně překračují 1,90 € za litr. Nízké ceny v ČR souvisejí nejen s aktuálním vývojem na trzích, ale také s mírnější daňovou zátěží a efektivnějším distribučním systémem. Významným faktorem je rovněž silná koruna, která snižuje náklady na dovoz ropy a paliv. V této souvislosti lze očekávat, že pokud se kurz české měny udrží na současné úrovni a ropa nezačne opět dramaticky zdražovat, budou příznivé ceny pokračovat i v nadcházejících týdnech.

Výhled do dalších měsíců

Analytici zatím očekávají stabilní cenový vývoj. Krátkodobě se počítá s tím, že pohonné hmoty mohou mírně kolísat podle vývoje geopolitické situace a poptávky po ropě ve světě, nicméně neexistují zásadní tlaky, které by nyní vedly k prudkému růstu. Pokud zůstane cena ropy na úrovni pod 85 dolarů za barel a koruna si udrží svou relativně silnou pozici, mohli bychom se v následujících týdnech dočkat i dalších drobných poklesů. Nižší ceny pohonných hmot vítají nejen motoristé, ale také podniky v oblasti logistiky, dopravy a služeb, kde provozní náklady na pohonné hmoty tvoří významnou část výdajů. Vliv levnějších paliv by se mohl postupně projevit i ve stabilizaci cen přepravních služeb nebo nižších cenách zboží, zvláště u zboží běžné spotřeby, které je distribuováno po celé zemi.

 

Autor: Martina Střasáková Zdroj: české noviny

zpět na články

inzerce

nahoru