Otevřít menu
Doprava dnes
-

Praha připravuje další vlnu výměny zastávek MHD, oceli je podle firmy dost

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) připravuje další vlnu výměny přístřešků na zastávkách MHD, která by měla začít v červnu. To řekl ředitel firmy Tomáš Jílek. I když výměnu mírně zkomplikovala pandemie a válka na Ukrajině, dodavatelská firma Energovod CZ podle něj nemá problémy s dodávkami.

13:58 / 21. dubna 2022
 Praha připravuje další vlnu výměny zastávek MHD, oceli je podle firmy dosti

Foto: Petr Hejna

Potvrdil to i ředitel výroby firmy Lukáš Bejvl. Postup výměny dříve kritizovalo opoziční hnutí ANO. Stovky přístřešků na zastávkách MHD dosud provozovala společnost JCDecaux na základě smlouvy z roku 1994. Výměnou za jejich zajištění a údržbu a nájem městu na nich mohla provozovat reklamu. Smlouva skončila koncem loňského června, vedení města už předtím rozhodlo o tom, že pořídí vlastní mobiliář. Výměna začala koncem loňského roku, THMP zatím vyměnily desítky kusů.

Původní harmonogram nabral zpoždění, podle Jílka nicméně projekt ohrožen není. "V tuhle chvíli máme v našem skladu na Praze 8 vyšší desítky přístřešků a plynule zásobujeme jednotlivá staveniště," řekl. Firma podle něj kromě dodělávání zastávek z první vlny výměny připravuje vlnu druhou. "Masivní realizace nastane s počátkem června a bude vrcholit v prázdninových měsících," řekl a dodal, že takto to firma naplánovala i s ohledem na nižší dopravní provoz v letních měsících.

Podle Jílka nenastal větší problém ani s dodávkami materiálů. "Zatím jsme nezaznamenali ze strany dodavatelů ocelových konstrukcí ani skel žádné problémy v plynulém zásobování," uvedl s tím, že firma Energovod CZ má nakoupený materiál pokrývající výrobu až do letošního pozdního léta. Že je oceli zatím dostatek,  potvrdil za dodavatelskou firmu i Bejvl.

Zpoždění při výměně přístřešků kritizoval šéf zastupitelského klubu ANO Ondřej Prokop, podle kterého město výměnu nezvládá a mělo by plán přehodnotit. Podle Jílka jsou komplikace dány externími faktory a nevyhnul by se jim nikdo, ani soukromá firma.

Ředitel na posledním jednání zastupitelů také řekl, že zdržení je dáno i pořizováním stavebních povolení, které je potřeba pro každý přístřešek. Stejným problémům podle něj čelí i firma JCDecaux při odstraňování samostatných reklamních ploch, které už měly zmizet, ale většina jich stále stojí. "Mají úplně stejný problém jako hlavní město, nezískali všechna povolení včas," řekl Jílek v březnu.

Podle radního Jana Chabra (TOP 09) není v tuto chvíli reálné, že by město plán výměny přehodnotilo. "Úplné zastavení projektu v tuhle chvíli technologicky ani funkčně možné není. My se bavíme i o tom, co je možné právně, protože podle původní právní analýzy nejde jen tak jednoduše prodloužit smlouvu s JCDecaux," řekl. Přehodnocení původní dohody s francouzskou firmou tak podle něj v tuto chvíli není na stole a THMP se snaží mobiliář co nejlépe a nejrychleji vyměňovat a zajistit, aby žádná zastávka nezůstala delší dobu bez přístřešku.

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru