Otevřít menu
Doprava dnes
-

Praha schválila novelu. Jak to bude s vyhlídkovými jízdami po městě?

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání projednala novelu tržního řádu, která začne platit postupně v příštím roce. V rámci novely bylo změněno například rozdělení trhů tak, aby byly lépe definovány a lidé zde našli přesný sortiment zboží, který očekávají. 

9:27 / 22. prosince 2021
Praha schválila novelu. Jak to bude s vyhlídkovými jízdami po městě?

Zároveň hlavní město apeluje na minimalizaci používání jednorázových plastů. Změny se týkají i prodeje lístků na vyhlídkové plavby či jízdy autobusy tak, aby mohly být prodávány pouze v místě, ke kterému se vztahují, tedy například přímo u kotviště. Dále budou také od roku 2023 zrušena stání pro koně s kočáry na Staroměstském náměstí a ve Stromovce.

Radní hl. m. Prahy projednali novelu tržního řádu, která obsahuje několik nových koncepčních přístupů včetně aktualizace textu. Nové definice se dočkaly různé trhy, jako například farmářské, potravinové, květinové, smíšené, bleší, vánoční, velikonoční či dušičkové, aby bylo jasně rozděleno, k čemu se má jaký trh vztahovat a co se na nich může prodávat. Součástí novely je také upřesnění produktů, aby na farmářských trzích byly primárně prodávány výrobky z domácí produkce od menších výrobců.

„Zároveň budeme více apelovat na minimalizaci požívání jednorázového plastového nádobí či kelímků s ohledem na klimatický závazek. Tržní místa by nově měla používat plastové výrobky v co nejmenší míře a preferovat vratné či znovupoužitelné kelímky,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Větší změna v novele tržního řádu se týká prodeje lístků na vyhlídkové jízdy loděmi a autobusy. Zjednodušeně budou moci být lístky prodávány pouze v místě, ke kterému se vztahují, u lodí například pouze přímo u přístaviště nebo kotviště konkrétní lodě. V minulosti byly totiž takto prodávány lístky i několik kilometrů od těchto míst. Změna se netýká on-line prodeje nebo prodeje v kamenných provozovnách.

Hlavní město od 1. ledna 2023 mimo jiné omezí provoz koňských povozů v centru města zrušením stanovišť na Staroměstském náměstí a ve Stromovce. „Termín zrušení od roku 2023 má zajistit možnost diskuze s provozovateli kočárů a případné nalezení nového domova pro zvířata,“ dodává Jan Chabr.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: praha.eu)

zpět na články

inzerce

nahoru