Otevřít menu
Doprava dnes
-

Praha vybrala zhotovitele pro dokončení centra řízení dopravy na Malovance

Radní hl. m. Prahy rozhodli o výběru zhotovitele pro dokončení Multifunkčního operačního střediska Malovanka, které bude integrovaným centrem řízení dopravy a vybavenosti komunikací a tunelů v Praze. Vítězem se stala společnost VCES-Metrostav DIZ pro Malovanku a centrum dostaví za necelých 630 milionů korun bez DPH. Hotové by měly práce být přibližně do dvou let.

16:01 / 21. prosince 2021
Praha vybrala zhotovitele pro dokončení centra řízení dopravy na Malovancei

Foto: praha.eu

„Projekt multifunkčního operačního střediska Malovanka měl podobný osud jako rozestavěná radnice na Palmovce a zdědili jsme ho se spoustou problémů. Rozestavěná stavba, kde se proinvestovalo sto milionů korun, byla od roku 2016 u ledu a nic se tam nedělo. Přitom to je budoucí důležité centrum pro řízení pražské automobilové dopravy a nastavení preferencí tramvají a autobusů. Po našem nástupu na radnici jsme stavbu zakonzervovali, aby dále nechátrala, a celý projekt aktualizovali, aby odpovídal po technologické stránce standardům a potřebám města 21. století. Nyní jsme vybrali zhotovitele a stavbu zahájíme zkraje příštího roku,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Od roku 2016 nedokončené centrum pro dopravu, situované v prostoru severně od Bělohorské ulice mezi hotelem Pyramida a ulicí Na Malovance, by mělo začít fungovat přibližně do dvou let.

Jedná o železobetonový skelet se skleněným fasádním pláštěm rozdělený na dvě části. Po dokončení stavby budou v části A umístěny technologie hlavní dopravně řídící ústředny Technické správy komunikací hl. m. Prahy, středisko odboru krizového řízení Magistrátu hl. m. Prahy a administrativní prostory včetně sociálního zázemí. V části B bude podzemní parkoviště a technologie dieselagregátu. Do střediska bude po jeho dokončení přestěhováno dopravně řídící středisko sídlící dosud v ulici Na Bojišti.

Díky této stavbě se tak uskuteční plánovaná integrace řízení dopravy a vybavenosti komunikací a tunelů, což pomůže ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti všech druhů dopravy. Budou zde také integrovány složky, které se podílejí na činnostech souvisejících s řízením dopravy za běžného provozu i mimořádných situacích. Součástí projektu bude vytvoření potřebných prostorových nároků a podpůrných technologií pro další dokončované stavby v rámci sítě hlavních komunikací i telematických dopravních systémů v Praze. Zároveň zde bude vybudován i prostor pro umístění infrastruktury datových center pražského magistrátu. Součástí střediska bude také záložní centrum krizového štábu pro složky IZS, Městskou policii hl. m. Prahy, Dopravní podnik hl. m. Prahy a odbor bezpečnosti Magistrátu hlavního města Prahy.

Pražští radní na svém pondělním zasedání rozhodli o vítězi veřejné zakázky na dostavění střediska. Vítěznou nabídku předložila společnost VCES-Metrostav DIZ pro Malovanku s nabídkovou cenou 629 538 019 Kč bez DPH. Projekt by měl být dokončen přibližně do dvou let.

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: praha,eu)

zpět na články

inzerce

nahoru