Otevřít menu
Doprava dnes
-

Prahou jezdí Eurotramvaj. Vyzdvihuje předsednictví v Radě EU a připomíná pražské priority

Na svou první trasu dnes vyjela speciální Eurotramvaj, kterou v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie vypravilo hlavní město ve spolupráci s Dopravním podnikem Praha. Tramvaj svou podobou vyzdvihuje předsednictví a zdůrazňuje priority, které si pro něj Praha předsevzala.

15:22 / 25. června 2022
Prahou jezdí Eurotramvaj. Vyzdvihuje předsednictví v Radě EU a připomíná pražské priorityi

Foto: praha.eu

Polep tramvaje vznikl na základě soutěže na oslovených pražských školách. Jako nejlepší byl vybrán návrh s názvem „Věda a zdravotnictví“ od Anety Bromovské, která je studentkou třetího ročníku školy Michael – Střední školy a Vyšší odborné školy reklamní a umělecké tvorby, s. r. o. Na svou první trasu se Eurotramvaj rozjela ze zastávky Planetárium Praha pod číslem linky 17.

„Tato tramvaj nám bude v průběhu celého roku a v souvislosti s předsednictvím připomínat, že Praha je pomyslným srdcem, mozkem, ale i plícemi Evropy. Děkuji všem studentům a studentkám, kteří se do soutěže zapojili, a gratuluji autorce vítězného návrhu. Jsem hrdý, že máme v Praze tak nadané studenty,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Tramvaj bude jezdit Prahou jeden rok, tedy přibližně do poloviny roku 2023. Na svou první cestu se vydala pod číslem linky 17, pak své číslo bude měnit dle potřeby. V rámci spolupráce s městem poskytl Dopravní podnik hl. m. Prahy tuto tramvaj zdarma. Polep tramvaje vyšel na 150 000 korun.

„Těší nás, že můžeme na jedné z našich tramvají propagovat světové úspěchy české vědy a zdravotnictví ve spojitosti s předsednictvím ČR v Radě EU. Do konce tohoto týdne budeme tramvaj s tímto polepem vypravovat z vozovny Pankrác na spoje linky 17. Od pondělí se tramvaj vrátí do své domovské vozovny Vokovice, odkud ji budeme vypravovat nejčastěji na linku 22, což je jedna z páteřních a nejdelších tramvajových linek v Praze. Navíc jezdí centrem a kolem nejnavštěvovanějších pražských památek, takže si speciálního polepu za celý rok všimnou, troufám si říci, miliony cestujících nebo návštěvníků hlavního města. Může se ale objevit i na dalších linkách, které z Vokovic vypravujeme, tj. na 1, 8, 18, 20, 25 nebo 26, což je v současnosti vůbec nejdelší pražská tramvajová linka, v případě výluk nebo mimořádných událostí výjimečně i na dalších,“ doplil detaily provozu linky se speciálním polepem zástupce dopravního ředitele DPP a vedoucí odboru Organizace provozu DPP Jiří Vodrážka.

Studenti si mohli vybrat z celkem sedmi okruhů pro své návrhy. Konkrétně se jednalo o ochranu demokratických hodnot, klimatickou změnu, chytrá řešení, kulturu, vzdělávání, vědu a Prahu jako město inovací. K vyhodnocení celkem dorazilo dvacet jedna různých návrhů a jako nejlepší byl porotou vybrán návrh „VĚDA A ZDRAVOTNICTVÍ“ od studentky Anety Bromovské.

„Praha byla vždycky geografickým srdcem Evropy a v roce 2022 bude i politickým. Česká republika bude předsedat Radě Evropské unie. Věda a zdravotnictví jsou úzce spojené pojmy. Po přečtení zadání soutěže se mi ihned vybavilo srdce a také mozek a plíce. Již dlouho vnímám rychlý a pozitivní vývoj v oboru zdravotnictví. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla několik objevů vyzdvihnout a ukázat, jaké neuvěřitelné pokroky jsme v oblasti lékařství učinili. Domnívám se, že české zdravotnictví drží krok s evropskou špičkou. Zaměřit se právě na takové téma bylo jasnou volbou,“ uvedla autorka vítězného návrhu Aneta Bromovská.

„V souvislosti s předsednictvím ČR v Radě EU se objevují dotazy, jestli tím nebude ovlivněn provoz MHD v Praze. Můžeme ujistit Pražany a návštěvníky hl. města, že o nadcházejících letních prázdninách bude MHD v Praze jezdit dle klasických prázdninových jízdních řádů, po jejich skončení opět v plném rozsahu dle stávajících grafikonů. Naopak, díky předsednictví a rekonstrukci Barrandovského mostu jsme se na základě dohody s MHMP a TSK rozhodli nerealizovat na lince C metra postupnou výměnu dřevěných pražců za betonové, která téměř pravidelně probíhá cca 10 dnů na začátku prázdnin. Naopak, o letošních letních prázdninách bude v metru a tramvajích méně výluk než po jiné roky,“ dodal Jiří Vodrážka.

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: praha.eu)

 

zpět na články

inzerce

nahoru