Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pražské metro začalo využívat nový reklamně-informační systém

Mezi stanicemi metra Dejvická a Bořislavka pražského metra byl zaveden zkušební provoz nového reklamně-informačního systému. Ten využívá LED panely, které umožňují promítat sdělení přímo za okna projíždějícího vlaku metra. Provozovatel této zobrazovací technologie je společnost European Digital Industries.

19:13 / 20. listopadu 2023
Pražské metro začalo využívat nový reklamně-informační systémi

Foto: Nový reklamně-informační systém se možná objeví i na lince metra B. Zdroj: SDP ČR

Praha jako jediné město ve střední a východní Evropě začalo po měsíčním testování využívat novou zobrazovací technologii v reklamně-informačním systému, jež je založena na principu LED panelů. Tyto panely umožňují promítat sdělení přímo za okna projíždějícího vlaku metra. Zkušební provoz byl zaveden mezi stanicemi metra Dejvická a Bořislavka na lince A.

„Je to další z projektů, kterými se snažíme zvyšovat výnosy z pronájmu majetku DPP. V tomto případě inovativně v tunelech metra, které mají technické parametry pro instalaci zobrazovací technologie. Zelenou tento projekt dostal za předpokladu splnění mnoha podmínek. Za žádných okolností nesmí negativně ovlivňovat provoz metra, interferovat se stávajícími technologickými zařízeními a komunikačními systémy, musí splňovat všechny bezpečnostní a protipožární normy požadované pro instalaci v metru, což nájemce splnil během přípravy a testování. Speciální důraz jsme dávali na to, aby systém neovlivňoval strojvedoucí. Důležitou podmínkou bylo, že výroba, instalace ani samotný provoz zobrazovacího zařízení nebude DPP stát ani korunu. Naopak nájemce je povinen DPP hradit poplatek za pronájem každé plochy dle uzavřené smlouvy. Budeme jej moct případně využívat například pro informování cestujících o provozu, našich akcích, nebo produktech,“ informoval Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP. 

Jak nový systém funguje?

Použitý systém je založen na LED zobrazovacích jednotkách sestavených do řady na stěně tunelu, které zajišťují plynulý způsob prezentace. 386 LED panelů je rovnoměrně rozestavěno v řadě dlouhé 200 metrů.

Jednotlivé obrazovky staticky zobrazují vždy jen příslušnou část sdělení, resp. obrazu, který díky jízdě vlakové soupravy za určité rychlosti a setrvačnosti lidského oka vytváří dojem plynulého obrazu nebo videa.

Nový zobrazovací systém funguje na principu animace, a proto aby došlo k vytvoření plynulého obrazu, musí projíždějící vlaky jet minimálně rychlostí 60 km/h. Pokud by byla rychlost vlakové soupravy, animace se nespustí.

Tato moderní technologie dokáže zajistit také to, aby se animace spustila až u prvního okna vlaku, kde se nachází prostor pro cestující. Díky tomu je zamezeno tomu, aby LED panely rozptylovaly strojvedoucí.

Jedno z prvních sdělení, které se na panelech už objevilo, byla připomínka k 17. listopadu 1989. Od 1. prosince 2023 pak cestující uvidí i první reklamní kampaně.

Podobný systém využívají podzemní dráhy také např. v Barceloně, Madridu či Římě.

Instalace systému

V pražském metru je zatím vytipováno 36 tunelů, v nichž by mohlo dojít k dalším instalacím nového reklamně-informačního systému. Zda ale k instalaci dojde, to už záleží na nájemci. Nicméně nový systém by se mohl objevit např. i na lince B, a to v úsecích Smíchovské nádraží – Národní třída a Náměstí Republiky – Invalidovna.

Instalace systému zabere v jednom tunelu cca dva měsíce a může probíhat pouze za noční provozní výluky.

Provozovatelem nového systému je společnost European Digital Industries (EUDI), která s pražským dopravním podnikem uzavřela smlouvu na pronájem ploch ve vybraných tunelech s platností do roku 2030 a možností prodloužení o pět let. Podnik může za pronájem získat až 20 milionů Kč.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: SDP ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru