Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pražský dopravní podnik opraví stropní desku a vestibul metra C Florenc

Cestující v pražském metru čekají v následujících necelých pěti letech na lince C komplikace. Důvodem je oprava stropní desky a vestibulu ve stanici Florenc. Při rekonstrukci bude o vybraných víkendech přerušen provoz metra mezi Vltavskou a Hlavním nádražím a cestující budou muset využít náhradní tramvajovou dopravu. První výluka se uskuteční v květnu. Celkové náklady na rekonstrukci stanice jsou 1,79 miliardy Kč. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski a šéf metra Marek Kopřiva.

15:15 / 2. března 2022
Pražský dopravní podnik opraví stropní desku a vestibul metra C Florenci

Foto: mapa-metra.cz

Stanice Florenc byla pod tehdejším názvem Sokolovská zprovozněna v roce 1974.

Monolitická stropní deska má rozlohu asi 4000 metrů čtverečních a rozkládá se pod křižovatkou ulic Křižíkova a Ke Štvanici. Nosníky a samotnou desku je nutné vyměnit kvůli jejich korozi. Práce začnou v prostoru nynějšího parkoviště v ulici Na Florenci, kde se stropní deska většinou nachází nad neveřejnými prostory metra. Dělníci budou muset rovněž přeložit inženýrské sítě, nebo pro ně vybudovat provizorní konstrukce. Samotné uvolňování a odřezávání nosníků přijde na řadu začátkem května.

Zrekonstruován bude rovněž vestibul stanice a vzniknou nové eskalátory na autobusové nádraží Florenc. Restaurátoři opraví také mozaiku Bitva o Sokolovo, která je umístěna ve vestibulu.

"Práce v první fázi až do 21. května 2022 nebudou mít na cestující v metru žádné dopady. První víkendovou výluku kvůli vyzvedávání původních nosníků plánujeme na sobotu a neděli 21. a 22. května, druhou pak na červnový víkend," řekl Witowski.

V letošním roce se uskuteční celkem šest víkendových výluk a v příštím roce to bude osm víkendů, kdy metro nepojede. Konkrétní termíny bude DPP upřesňovat, neboť bude mimo jiné záležet také na počasí. "Nemůžeme mít v nepříznivém počasí stanici z povrchu otevřenou," uvedl generální ředitel dopravního podniku.

Metro nebude jezdit pouze o víkendech, v pracovní dny jej budou moci lidé využívat. Při výlukách budou muset cestující využít náhradní tramvajovou dopravu, která pojede po obnovené trati z nové zastávky v Opletalově ulici přes Masarykovo nádraží, Těšnov a Vltavskou k Výstavišti. Soupravy metra budou mezi Vltavskou a Nádražím Holešovice a mezi Hlavním nádražím a I. P. Pavlova jezdit kyvadlově.
 

Publikoval: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru