Otevřít menu
Doprava dnes
-

Přestavba a modernizace nádraží v Brně-Králově Poli má začít příští rok

Přestavba a modernizace královopolského nádraží v Brně by měla začít příští rok. Správa železnic (SŽ) dokončuje dokumentaci pro stavební povolení a na jaře by o ně chtěla žádat, řekla mluvčí SŽ Nela Friebová. Náklady stavby by se měly pohybovat okolo 2,5 miliardy korun.

8:56 / 16. ledna 2022
Přestavba a modernizace nádraží v Brně-Králově Poli má začít příští roki

Foto: Profimedia

Současné nádraží slouží cestujícím zhruba 70 let od otevření tratě do Havlíčkova Brodu. Velkoryse dimenzovaná budova s velkou odjezdovou halou je však pro současný provoz nepotřebná, protože vestibulem drtivá většina lidí pouze projde od MHD k vlaku či opačně. Proto půjde současná budova k zemi a nahradí ji nová dvoupodlažní. "Bude plně bezbariérová, bude v ní čekárna, toaleta, prodejny jízdenek a boxy pro úschovu zavazadel," vyjmenovala Friebová. Do patra cestující vyjedou výtahem nebo po eskalátorech. "I v nové budově budou stánky s občerstvením a další komerční prostory," uvedla mluvčí.

Modernizace se dotkne i kolejiště a nástupišť. První nástupiště bude přiléhat k výpravní budově a další dvě budou ostrovní, což je uspořádání, jaké znají cestující již nyní. Na ostrovní nástupiště ale bude možné dostat se také výtahem, dnes musí všichni po schodech.

Novinkou bude také proražení podchodu za nádraží do Myslínovy ulice, což výrazně usnadní cestu lidem, kteří od MHD procházejí do části Králova Pole za nádražím. Dosud musejí využívat podchod pod tratí zhruba 200 metrů jižně od nádražní budovy. Otevřený bude bez jakéhokoliv časového omezení.

V dalších letech se v Brně počítá s výraznou přestavbou nádraží v Židenicích, přičemž nástupiště se mají posunout blíže tramvajové zastávce Kuldova.


Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru