Otevřít menu
Doprava dnes
-

Přibývá počet lidí cestujících do zahraničí. Česká letiště se v počtu odbavených pasažérů už pomalu blíží na poslední předcovidový rok

Po dvou letech ovlivněných pandemií covid-19 opět přibývá počet lidí cestujících do zahraničí. Poslednímu předcovidovému roku se přibližuje nejen pražské letiště, ale i Letiště Leoše Janáčka v Ostravě nebo brněnské letiště. Údaje vyplynuly z tiskové zprávy, kterou uveřejnila Evropská pojišťovna.

19:18 / 30. listopadu 2022
Přibývá počet lidí cestujících do zahraničí. Česká letiště se v počtu odbavených pasažérů už pomalu blíží na poslední předcovidový roki

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

Letiště Václava Havla v Praze odbavilo od letošního června do konce října 6 milionů cestujících. Poslední předcovidový rok 2019 to bylo ve stejném období 9,2 milionů lidí. Jen v letním období od června do srpna to bylo 3,85 milionů cestujících. Letiště z dosavadních údajů odhaduje, že celkový počet odbavených cestujících za rok 2022 se přiblíží k 11 milionům, což je zhruba o 2 miliony více, než bylo původně odhadováno. Příští rok očekává letiště ještě zhruba o 1 milion víc odbavených cestujících oproti letošnímu roku. Loňský rok prošlo pražským letištěm jen 4,4 milionů lidí.

Ostravské letiště Leoše Janáčka se letošním počtem odbavených cestujících dostalo na 87 % provozu oproti roku 2019. Během letošního června až října bylo odbaveno téměř 250 tisíc lidí.

Letiště Brno-Tuřany poslední předcovidový rok odbavilo rekordních 544 tisíc pasažérů. Od začátku ledna do října tohoto roku pak letištěm prošlo 452 tisíc cestujících. „Dalo by se říct, že tuřanské letiště může slavit návrat k časům před příchodem pandemie koronaviru a předpokládáme, že do konce roku překročíme číslo 460.000 odbavených pasažérů,“ uvedla Lucie Mareš Heřmanská, mluvčí brněnského letiště.

Oproti předchozím dvěma rokům měli Češi letos i větší zájem o cestovní pojištění. „Důvodem je i skutečnost, že během června jezdilo do zahraničí více starších lidí, jejichž zranění a léčení bývají náročnější,“ řekl Vlastimil Divoký, mluvčí Evropské pojišťovny. Dalším důvodem bylo také větší zastoupení zájezdů do exotických zemí.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru