Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pardubický kraj hlásí posun! Přivaděče na D35 u Dašic mají dořešené klíčové pozemky

Pardubický kraj pokračuje v přípravách na vybudování dálničních přivaděčů v okolí Černé za Bory a Dašic na silnici II/322. Významným milníkem je dořešení výkupu pozemků s jedním z klíčových vlastníků. 

15:47 / 20. října 2021
Pardubický kraj hlásí posun! Přivaděče na D35 u Dašic mají dořešené klíčové pozemky

Dílčí jednání ještě probíhají v návaznosti na pozůstalostní řízení po původních vlastnících. „Na silnici II/322 řešíme dvě samostatné stavby. Tou první je úsek z Černé za Bory do Dašic a druhý z Dašic až po napojení na mimoúrovňovou křižovatku na D35. Prvním důležitým momentem v rámci příprav bylo, že město Pardubice v září loňského roku po 2,5 letech schválilo změny svého územního plánu. Na to navázala změna územního plánu v města Dašice z jara letošního roku,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že v případě obou staveb je nyní předpokládaná hodnota vyšší, než schválená dotace dle uzavřeného memoranda. 

„V případě úseku z Černé za Bory je nyní předpokládaná hodnota téměř 340 milionů korun, což je o 140 milionů více. U napojení na mimoúrovňovou křižovatku u Dašic se pohybujeme na částce 560 milionů korun, zatímco v roce 2017 byla vyčleněna memorandem částka 248 milionů korun bez daně. Nejen o těchto stavbách budeme chtít se Státním fondem dopravní infrastruktury jednat, jelikož v souhrnu jsme na rozdílu, který přesahuje jednu miliardu korun,“ uvedl hejtman Netolický. 

Pardubický kraj se zavázal vybudovat celkem osm přivaděčů k dálnici D35


Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš poděkoval samosprávě města Dašice za součinnost. „Pan starosta a jeho kolegové odvedli velmi dobrou práci v rámci majetkoprávních jednání a přípravy změny územního plánu, za což jim patří naše poděkování,“ uvedl pro Pardubický kraj Kortyš. 

Podle radního pro oblast majetku Alexandra Krejčíře se jedná o důležitý krok pro další plánování. „V případě napojení na MUK Dašice předpokládáme, že na přelomu dubna a května příštího roku dokončíme záchranný archeologický výzkum. U úseku Černá za Bory – Dašice jsme zadali zpracování zadávací dokumentace na záchranný archeologický výzkum,“ řekl radní Krejčíř. 

Pardubický kraj se v roce 2017 v rámci aktualizace memoranda s Ministerstvem dopravy zavázal vybudovat celkem osm přivaděčů k dálnici D35. „Stát nám přislíbil částku 2,7 miliardy korun, která však v tuto chvíli ani zdaleka neodpovídá realitě. Pokud nebude částka pro kraj navýšena, tak je velmi pravděpodobné, že některé úseky nebudou vůbec realizované,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš, podle kterého bude v letošním roce dokončena část druhého přivaděče v okolí Litomyšle. „Na silnici II/360 chceme v letošním roce dokončit úsek z Litomyšle do Němčic a rekonstrukci opěrné zdi za obcí Řetůvka. Následně budeme i s ohledem na finanční prostředky pokračovat směrem do Ústí nad Orlicí,“ vysvětlil Kortyš. 

 

Autor: Bc. Jakub Cimburek (zdroj TZ Pardubického kraje)

Zdroj fotek: Josef Vostárek (ČTK) a Dopravní uzel Pardubice

Pardubický kraj hlásí posun! Přivaděče na D35 u Dašic mají dořešené klíčové pozemky .
zpět na články

inzerce

nahoru