Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět úsek D3 z Kaplice do Nažidel

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo dne 28. června 2024 stavbu téměř 12 kilometrů dlouhého úseku dálnice D3 Kaplice nádraží – Nažidla. Práce vyjdou na 4,3 miliardy Kč bez DPH. Řidiči se po části nového úseku projedou poprvé koncem roku 2026 a po celém v září 2027, kdy bude v provozu už celá jihočeská část D3.

12:23 / 30. června 2024
Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět úsek D3 z Kaplice do Nažideli

Foto: mdcr.cz

„D3 je tak nejrozestavěnější dálniční tah v jednom kraji. Dálnice D3 je pro nás jednou ze zásadních priorit. Má klíčový význam jako páteřní komunikace, intenzita dopravy na ní stále roste. Letos v prosinci otevřeme téměř 30 kilometrů tří nových částí D3 na jihu Čech včetně dlouho očekávaného obchvatu Českých Budějovic, který dopravě ve městě výrazně uleví,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Začátek nového dálničního úseku navazuje na budovanou část D3 z Třebonína do Kaplice nádraží. Za mimoúrovňovou křižovatkou Kaplice nádraží vede stavba západně od silnice I/3, míjí město Kaplice, dál pak pokračuje podél I/3 kolem Skoronic a Bujanova. U obce Suchdol se napojí na postavenou část obchvatu Dolního Dvořiště. Součástí úseku bude 14 mostů, z toho dvě mostní estakády dohromady dlouhé 1,5 kilometru. V katastru Suchdola vznikne velká oboustranná odpočívka, kde bude 215 parkovacích míst pro kamiony, 275 míst pro osobní auta a také 25 stání pro karavany.

„Díky dálničnímu úseku Kaplice nádraží – Nažidla se zásadně sníží dopravní zátěž na silnici I/3, která nyní převádí veškerou dopravu od Českých Budějovic jižním směrem k hraničnímu přechodu s Rakouskem. Využitím nové trasy dálnice D3 se dopravně zklidní situace v obcích podél silnice I/3 a v její blízkosti a výrazným způsobem dojde ke zvýšení bezpečnosti dopravy,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která propojí Prahu s Českými Budějovicemi a s rakouskými hranicemi. Letos v prosinci otevře ŘSD přes 28 kilometrů dálnice z Českých Budějovic až ke Kaplici nádraží, jejichž součástí je obchvat Budějovic včetně téměř kilometr dlouhého tunelu Pohůrka. Celá dálnice D3 bude dlouhá 170 kilometrů, z Prahy k hranicím včetně středočeských částí ji ŘSD plánuje postavit do roku 2031.

Autor: Petr Dejnožka (zdroj: ŘSD)

zpět na články

inzerce

nahoru