Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ředitelství silnic a dálnic zahajuje výstavbu obchvatu a přemostění u Žiželic

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahajuje stavbu obchvatu a přemostění u Žiželic na silnici I/27. Jedná se o první velkou investiční akci v Ústeckém kraji, kterou chomutovská správa ŘSD ČR soutěžila metodou Design & Build, tedy navrhni a postav.

20:39 / 1. srpna 2022
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje výstavbu obchvatu a přemostění u Žiželici

Foto: Vizualizace přemostění u Žiželic (zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR).

Tato stavba je unikátní tím, že nezačne klasicky zemními pracemi, ale zhotovitel nejdříve vybuduje přístupové cesty a provede geotechnický průzkum včetně monitoringu. Na základě získaných údajů a dat vypracuje projektovou dokumentaci. Až poté budou následovat samotné stavební práce.

Navržený obchvat Žiželic v délce téměř 3 km má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo obec, zlepšit jízdní parametry na silnici, a tím zajistit větší bezpečnost a plynulost silničního provozu. Mezi specifika stavby patří například, že si obchvat a přemostění nevyžádá žádné demolice, přeložka respektuje původní trasu silnice a vyrovnává řadu stávajících protisměrných zatáček. 

Svahové sesuvy? Zvýšené nároky na návrh i realizaci

Ve stoupání od Žatce pak dojde k navýšení počtu jízdních pruhů. Komunikace prochází geologicky obtížným územím se svahovými sesuvy, čímž jsou kladeny zvýšené nároky na návrh i realizaci nejnáročnějšího objektu stavby, kterým je 377 metrů dlouhý most. Ten vede přes údolí potoka Hutná v hloubce 40 metrů.

Zhotovitelem je sdružení firem SILNICE GROUP, EUROVIA CS, SMP CZ, Valbek a GEOFOS za nabídkovou cenu 820,06 mil. Kč bez DPH. Plánované zprovoznění stavby je v roce 2025.

 


Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR)

Ředitelství silnic a dálnic zahajuje výstavbu obchvatu a přemostění u Žiželic Foto: Výstavba obchvatu a přemostění u Žiželic (zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR)..
zpět na články

inzerce

nahoru