Otevřít menu
Doprava dnes
-

Rejdařům vadí stav vodních cest! Lodní doprava v ČR tak stále klesá

Lodní doprava v Česku dál klesá. V loňském roce nákladní dopravci po vodě přepravili 1,29 milionu tun materiálu. To je meziročně asi o sedm procent méně, ve srovnání s předcovidovým obdobím jde však o pokles o více než čtvrtinu. Vyplývá to z údajů Ministerstva dopravy.

19:46 / 9. června 2022
Rejdařům vadí stav vodních cest! Lodní doprava v ČR tak stále klesái

Foto: Děčínský jez (Zdroj ilustrační fotky: Echo 24).

Přepravy po vodě v tuzemsku v posledních letech klesají pravidelně, důvodem je sucho a naposledy také covidová krize. Loňské přepravy zboží po vodě byly nejnižší za posledních 20 let. Setrvale klesá zejména vnitrozemská lodní doprava, která loni měla zhruba čtvrtinový podíl na celkových přepravách po vodě. Důvodem je podle dopravců stav tuzemských vodních cest, které v posledních letech navíc ještě zhoršuje dlouhodobé sucho.

Loni i předloni  rejdařům komplikoval situaci  i covid a s ním spojená omezení nejen v Česku, ale i v zahraničí. To se projevilo na propadu i mezinárodní přepravy. V loňském roce byla až o 40 procent nižší než v předkrizovém roce 2019.

Vláda jedná s Německem o budoucnosti přístavů v Hamburku


Dopravci proto dlouhodobě volají po investicích státu do zlepšení splavnosti tuzemských vodních cest. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka je klíčové především vybudování plavebních stupňů v Děčíně a Přelouči. „Tato problematika se táhne více než 20 let,“ uvedl. Příprava staveb se ovšem prodlužuje kvůli vyhodnocení zásahů do životního prostředí.

Dopravci zároveň upozorňují, že v současné době může hrát vodní doprava po řekách nezastupitelnou roli například při dovozu klíčových surovin jako jsou uhlí, železná ruda a dalších materiálů z válkou zasažené Ukrajiny. Hanák zdůraznil, že podmínkou většího rozvoje vodní dopravy v Česku v dnešních klimatických podmínkách je právě rozvoj infrastruktury vodních cest.

Lodní dopravu po Labi od loňska upravuje dohoda ČR a Německa. Země se v ní dohodly na stanovení základních parametrů pro fungování labské vodní cesty z Pardubic až do Hamburku,  má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Vláda v současnosti jedná s Německem o budoucnosti českých námořních přístavů v Hamburku.

 

Publikoval: Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru