Otevřít menu
Doprava dnes
-

Řidiči by si měli zkontrolovat platnost dálničních e-známek

Řidiči by si měli zkontrolovat, dokdy jim platí elektronická dálniční známka, případně si včas zakoupit novou. Zájemci mohli využít možnosti dostat upozornění na konec platnosti prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

10:34 / 24. ledna 2023
Řidiči by si měli zkontrolovat platnost dálničních e-známeki

Foto: Upozornění na konec platnosti dálniční známky mohou řidiči dostat prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Zdroj: MD ČR

Pokud si řidiči nastavili upozornění na konec platnosti dálniční známky, přijde jim 10 dnů před tímto datem upozornění. „Pokud si nejste jisti, zda máte toto upozornění nastaveno, jednoduše to ověříte a případně nastavíte na webu edalnice.cz. Stačí v boxu Správa známky zadat SPZ a autorizační kód z potvrzení o úhradě, které jste obdrželi e-mailem při koupi známky,“ informoval Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronické dálniční známky provozuje.

Na internetových stránkách edalnice.cz si mohou řidiči také zkontrolovat, do kdy je jejich dálniční známka platná. „V části Ověření platnosti uvedete SPZ a stát registrace vozidla a systém hned ukáže, zda je známka platná a do kdy. Pokud potřebujete novou, na webu si ji rovnou i koupíte. Náš e-shop už používá ke koupi známky 90 procent řidičů,“ doplnil Paroubek. Dálniční známku lze ale pořídit i na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích v příhraničních oblastech.

Platnost elektronických dálničních známek kontrolují policisté a celníci. Jízda bez dálniční známky vyjde řidiče na místě až na 5 000 Kč, ve správním řízení se může pokuta vyšplhat až na 20 000 Kč. „Za loňský rok hlídky služby dopravní policie projednaly na místě přes 34 500 takovýchto přestupků s celkovou výší pokut 32 413 700  korun. Příslušnému správnímu orgánu Celní správy bylo oznámeno přes 200 přestupků. Oproti roku 2021 tedy bylo zjištěno zhruba o 14 800 přestupků více a na pokutách se oproti loňsku vybralo o cca 13,4 milionu více,“ uvedl Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Částka, za kterou si mohou řidiči elektronickou dálniční známku pořídit, se pro letošní rok nemění. Roční známka vyjde na 1 500 Kč, třicetidenní na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč. Pro vozidla poháněná zemním plynem a biometanem je cena poloviční. Elektromobily nemusí dálniční poplatek platit vůbec. Dálniční známku lze také zakoupit až 90 dní před začátkem platnosti.

Publikoval: Karel Geba (zdroj: MD ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru