Otevřít menu
Doprava dnes
-

Řidiči na Slovensku budou za nedovolené používání mobilů a rychlou jízdu postihováni o dost výše!

Řidičům na Slovensku bude za nedovolený způsob používání mobilních telefonů a podobné elektroniky při řízení motorových vozidel a za opakované výrazné překročení maximální povolené rychlosti hrozit od srpna vyšší pokuta a nově také zákaz řízení. Vyplývá to z novely příslušných zákonů, které dnes schválil slovenský parlament.

15:51 / 16. června 2022
Řidiči na Slovensku budou za nedovolené používání mobilů a rychlou jízdu postihováni o dost výše!i

Foto: Ilustrační fotka (zdroj: autosalon.cz).

Podle ministerstva vnitra pouze pokuta není to, co řidiče odradí od nepovoleného telefonování za volantem. Po podpisu zákona prezidentkou bude za obsluhu mobilního telefonu nebo jiného podobného zařízení bez využití systému "hands-free" během řízení vozidla možné viníka potrestat zadržením řidičského oprávnění až na dva roky a pokutou do 300 eur (7400 Kč). 

Nyní se tento přestupek projednává přednostně v blokovém řízení s horní hranicí pokuty 100 eur (2470 Kč). „Porušení zmíněné povinnosti je druhým nejčastějším důvodem ukládání pokuty v silničním provozu. Vědomí, že policista může okamžitě a neočekávaně zasáhnout do možnosti řidiče řídit jakékoli vozidlo, je z psychologického hlediska to, co může ovlivnit rozhodování řidiče,“ uvedlo ministerstva vnitra. Dodalo, že mnoho řidičů nyní telefonuje za volantem nebo nastavuje navigaci a že řidiči nákladních vozidel během jízdy zase používají notebooky.

Zákaz řízení vozidel na půl roku až tři roky!


Za třetí a další překročení maximální povolené rychlosti v obcích alespoň o 50 kilometrů v hodině nebo mimo města minimálně o 60 kilometrů v hodině během jednoho roku bude mít policie možnost policie ve správním řízení uložit pokutu do 1000 eur (24.700 Kč) a zakázat řízení vozidel na půl roku až tři roky. Rychlá jízda je v zemi již nyní přestupkem, který jsou policisté povinni přednostně vyřídit v blokovém řízení. Pokud řidič na místě vinu přizná, vyvázne s pokutou do 800 eur (19.750 Kč).

Jak zmíněné výrazné překročení povolené rychlosti, tak nedovolený způsob používání mobilních telefonů a obdobných zařízení za jízdy budou nově zařazeny mezi závažné přestupky. Za tři taková provinění během jednoho roku policie provinilci nařizuje podle zákona absolvování doškolovacího kurzu v autoškole, přezkoušení z pravidel silničního provozu či prozkoumáni zdravotní a psychické způsobilosti v souvislosti s řízením motorových vozidel.

Slovenský parlament také snížil věkovou hranici pro získání oprávnění na řízení nákladních vozidel a autobusů. Podobně podle slovenského ministerstva vnitra postupovaly i jiné země včetně Česka. Dopravci na Slovensku už dříve upozornili na nedostatek profesionálních řidičů. Část opozice ale kritizovala, že stát zmíněnou změnou sice umožní vydat řidičské oprávnění na nákladní vozidla už zájemcům ve věku 18 let, ale u motorek s výkonnějším motorem platí vyšší věková hranice.

 

Publikovala: Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru