Otevřít menu
Doprava dnes
-

Rotterdam dočasně rozebere historický most kvůli proplutí Bezosovy jachty

Radnice nizozemského přístavního města Rotterdamu ve středu oznámila, že nechá dočasně rozebrat historický most, aby pod ním mohla proplout obří jachta postavená pro amerického miliardáře Jeffa Bezose. Informovala o tom agentura AFP.

11:30 / 4. února 2022
Rotterdam dočasně rozebere historický most kvůli proplutí Bezosovy jachtyi

Foto: gcaptain.com

Luxusní jachta zakladatele internetového obchodu Amazon za 430 milionů eur (10,4 miliardy korun) je příliš velká na to, aby pod ikonickým výtahovým mostem Koningshavenbrug z roku 1878 proplula. Výrobce proto požádal, aby radnice nechala dočasně odmontovat jeho střední část, která je i při maximálním vyzdvižení pro loď příliš nízká.

"Je to jediný průchod k moři," řekla AFP mluvčí rotterdamské radnice a dodala, že náklady na tuto komplikovanou operaci ponese loďařská společnost. Jachta se staví v loděnicích v Alblasserdamu nedaleko Rotterdamu.

Město souhlasilo s demontáží technické památky lidově nazývané De Hef, přestože po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2017 slíbilo, že konstrukci již nikdy nerozmontuje. Ústupek radnice zdůvodnila hospodářským významem a pracovními příležitostmi, které stavba lodi poskytla. Ujistila, že po proplutí lodi bude most vrácen do současné podoby.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru