Otevřít menu
Doprava dnes
-

Růst dobíjecí infrastruktury pro elektromobily v Česku

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) eviduje 2945 dobíjecích stanic, které obsahují celkem 5210 dobíjecích bodů. Tento údaj je však podle provozovatelů dobíjecích sítí nižší než skutečný stav, který již podle jejich tvrzení přesáhl úroveň 3000 stanic.

18:00 / 19. března 2025
Růst dobíjecí infrastruktury pro elektromobily v Českui

Foto: Google

 V roce 2025 přibydou další stovky nových stanic, což je součástí širšího trendu, jakým Česko reaguje na rostoucí poptávku po elektromobilech.Aktuální čísla o síti dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice ukazují na dynamický růst, ale zároveň naznačují, jak daleko ještě máme k dosažení plně funkční infrastruktury pro elektromobilitu.

Elektromobily vs. spalovací auta: Výzvy nabíjecí infrastruktury

Když porovnáme počet dobíjecích stanic s počtem čerpacích stanic, situace vypadá zajímavě. V Česku je v současnosti necelé 4 tisíce čerpacích stanic, přičemž těch, které prodávají benzín a naftu, je 2857. To znamená, že již dnes je možné dobíjet elektromobily na více místech než natankovat tradiční automobil. I přesto je síť dobíjecích stanic stále daleko od dostatečné úrovně pro plný přechod na elektromobily. Tato síť musí být násobně větší, než je síť čerpacích stanic, aby elektromobilita mohla zcela nahradit spalovací motory.

Podle evidencí MPO se mezi největšími provozovateli dobíjecích stanic nachází ČEZ s 841 stanicemi, následovaný Pražskou energetikou (PRE), která má 750 stanic. Reálně ČEZ provozuje více než 860 dobíjecích stojanů, zatímco PRE má 777 stanic. Tento počet však stále není dostatečný vzhledem k tomu, že každá dobíjecí stanice obvykle obsahuje pouze jeden nebo dva dobíjecí body. Navíc proces nabíjení elektromobilů je časově náročnější než tankování běžného automobilu. Tento fakt zdůrazňuje i Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která provozuje systémy nabíjení v rámci několika evropských sítí. „Z jedné tankovací pistole může za půl hodiny natankovat palivo až 10 aut. Naopak na dobíjecím bodu rychlé nabíječky je možné za tuto dobu nabít pouze jeden elektromobil, možná dva na ultrarychlých stanicích UFC.“

Tento rozdíl v rychlosti nabíjení je jedním z hlavních problémů, který brání širšímu přechodu na elektromobily. Elektromobily jsou stále vnímány jako méně praktická volba pro dlouhé cesty, neboť i s nejrychlejšími nabíječkami je potřeba počítat s několika minutami až hodinami nabíjení. Tento časový rozdíl v porovnání s okamžitým tankováním běžného automobilu může být pro některé uživatele odrazující.

Investice do rozvoje sítě elektromobilů

Pro rozvoj infrastruktury dobíjecích stanic v Česku je klíčová podpora vlády a provozovatelů energetických sítí. ČEZ hodlá zvýšit počet dobíjecích stojanů na 1 000, přičemž každý pátý bude ultrarychlý. Celkový výkon sítě by měl dosáhnout 100 MW, což odpovídá výkonu jednoho elektrárenského bloku.PRE plánuje výstavbu dalších desítek dobíjecích stanic a zaměří se na projektování nových lokalit, posilování stávající sítě a upgrade na vyšší výkony u stanic s rostoucím využitím. Také plánuje zvýšit podíl ultrarychlých dobíjecích stanic. E.ON investuje během tří let 750 milionů korun do výstavby 271 dobíjecích stanic na 81 místech po celé zemi. Třetinu nákladů pokryje dotace z ministerstva dopravy.

V roce 2025 se očekává, že dojde k dalšímu masivnímu rozvoji a modernizaci dobíjecí infrastruktury, která by měla nabídnout nejen více stanic, ale také vyšší kapacity nabíjecích bodů a rychlejší nabíjení. Tento krok by měl usnadnit přechod na elektromobily a pomoci naplnit cíle Evropské unie v oblasti dekarbonizace dopravy.

 

Autor: Martina Střasáková (Zdroj: dnoviny)

 

zpět na články

inzerce

nahoru