Otevřít menu
Doprava dnes
-

S kolem do vlaku. České dráhy nabízejí přepravu kol ve všech spojích

České dráhy nabízejí téměř ve všech svých vlacích přepravu jízdních kol, a to i do zahraničí. Zároveň mohou zájemci využít půjčovny jízdních kol ČD Bike, ve kterých lze zapůjčit nejen kolo, ale i elektrokolo či koloběžku.

21:07 / 18. dubna 2023
S kolem do vlaku. České dráhy nabízejí přepravu kol ve všech spojíchi

Foto: Některé vlaky ČD nabízejí úschovu kol během přepravy. Cestující tak nemusí mít kola sami pod dohledem. Zdroj: ČD

Desetitisíce přepravených kol ročně

Prakticky všechny vlaky Českých drah umožňují přepravu jízdních kol. Takové vlaky jsou označeny symbolem kola nebo kufru. Nejrozšířenější způsob přepravy kol je formou spoluzavazadla, kdy si kolo nakládá cestující sám a po celou dobu jízdy ho má pod dohledem. Tento způsob se uplatňuje zejména ve vlacích bez označení s kapacitou cca 2 až 3 kola (např. v malých motorových vozech řady 810, nebo ve vlacích označených symbolem kola). Cyklisté mohou k přepravě využít i dálkové spoje, ve kterých je pak možná nebo povinná rezervace místa. Přeprava tímto způsobem stojí 40 Kč do vzdálenosti 150 km a 60 Kč pro vzdálenost 151 a více km. Pro celodenní putování a opakované využití vlaku během dne lze koupit i celodenní síťový doklad pro kolo za 99 Kč.

„Přeprava jízdních kol je naše nejrozšířenější služba ve vlacích, kterou každoročně využívají desetitisíce cestujících. Výletníky na kole přepravujeme na kratších trasách, pokud vyrazí na jednodenní výlet, i na větší vzdálenosti, pokud míří na dovolenou v sedle kola. Stovky cyklistů z Česka i ze zahraničí pak využívá přepravu jízdních kol našimi spoji podél evropských cyklistických magistrál, třeba okolo Labe nebo k Dunaji,“ sdělil Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.   

Přes 570 spojů Českých drah umožňuje úschovu kola během přepravy. Tyto vlaky zajišťují přepravu kol ve speciálním voze v uzamčeném služebním oddíle, do kterého se jich vejde zpravidla několik desítek. V jízdním řádu jsou označeny symboly  ^, v případě možné nebo povinné rezervace pak  ± nebo °. Přeprava kola ve speciálním voze vychází stejně jako cena spoluzavazadla a úschovné je zdarma.

V některých regionech jsou zavedeny i podmínky pro cestování s jízdním kolem v rámci integrovaných dopravních systémů a regionálních nabídek například v příhraničí (jde např. o jízdenky EgroNet či EURO-NISA-TICKET).

Speciální cyklovlaky i rodinný Cyklohráček

I pro letošní rok jsou připraveny speciální turistické cyklovlaky. „Míří z velkých měst do vyhledávaných cyklistických regionů nebo podél atraktivních cyklostezek. Jedná se např. o vlaky ‚Cyklo Ohře‘ mezi Chebem a Karlovými Vary, ‚Cyklo Brdy‘ z Prahy do Příbrami, Březnice a Blatné, ‚Český ráj‘ z Prahy do Jičína a Turnova, ‚Expres Pálava – Podyjí‘ z Brna do Šatova a další. Jedinečný zážitek pro rodiny s dětmi nabízí ‚Cyklohráček‘, který jezdí z Prahy do Slaného a v létě zamíří i do dalších míst Středočeského kraje,“ uvedl Ješeta. Vlak Cyklohráček totiž nabízí i vagóny vybavené stolními hrami nebo vozy upravené jako dětské hřiště.

S kolem po Evropě

České dráhy a jejich partneři nabízí cestujícím s kolem přepravu také do zahraničí. Přímým vlakem z ČR se lze dostat do několika míst na Dunajské nebo Labské cyklostezce. Snadno lze dosáhnout také cyklotrasu trasu Greenway Praha – Vídeň nebo Mnichov – Praha. Cyklonadšenci tak mohou vyrazit až do Berlína a Hamburku, Krakova a Varšavy, Žiliny, Budapešti, Vídně, Grazu, Lincu nebo Mnichova.    

České dráhy odbavují jízdní kola přímými doklady do Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska, Dánska, Lucemburska, Švýcarska, Polska, Slovenska, Chorvatska, Slovinska a Belgie. Bez ohledu na vzdálenost je přeprava kol do zahraničí stanovena na 10 eur, na Slovensko na 3 eura. Mezistátní dálkové vlaky zpravidla žádají pro přepravu jízdních kol povinnou rezervaci.

ČD Bike

Cestovat vlakem s kolem lze i tím vypůjčeným z provozoven ČD Bike. Řada půjčoven nabízí také populární elektrokola a koloběžky. Výhoda zapůjčení kola je především v tom, že ve většině případů lze kolo vrátit v jiném místě než v tom, ve kterém bylo vypůjčeno.

„Zahájili jsme i provoz půjčoven kol ČD Bike v 68 stanicích. Loni jejich služeb využilo více než 7 000 zákazníků,“ dodal Ješeta.

Další podrobnosti k cestování s jízdním kolem najdete na www.cd.cz/kolo. Informace k půjčovnám ČD pak na stránkách  www.cd.cz/cdbike.

Publikovala: Lucie Sogelová (TZ ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru