Otevřít menu
Doprava dnes
-

Škoda Group bude v Ostravě za 1,95 miliardy korun opravovat švédské tramvaje

Skupina Škoda Group (dříve Škoda Transportation) získala zakázku na opravu 80 tramvají pro švédského dopravce Västtrafik AB dohromady za 1,95 miliardy korun. Tramvaje nyní jezdí v Göteborgu. Opravovat se budou postupně od letošního roku až do roku 2027 v Ostravě. To dnes řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.

22:00 / 12. května 2022
 Škoda Group bude v Ostravě za 1,95 miliardy korun opravovat švédské tramvajei

Foto: Archiv DPO

"Úspěch ve Švédsku potvrzuje naši schopnost uspět i na těch nejnáročnějších trzích, ke kterým Skandinávie jistě patří. Věřím, že obnovené tramvaje, které do Göteborgu dodáme, budou sloužit ke spokojenosti cestujících i provozovatele," uvedl předseda představenstva a ředitel společnosti Škoda Ekova Miroslav Mareš. Ostravský podnik v posledních letech rozšiřuje své kompetence a vyrábí i nové tramvaje.

Opravy 80 tramvají typového označení M31 zahrnou širokou škálu úprav, například nový dveřní systém, nájezdovou rampu u jednoho z článků, nový brzdový systém nebo klimatizační jednotku pro kabinu řidiče. "Dalšími úkoly bude lakování vozů, opravy laminátů, údržba podvozků, renovace elektrického systému, výměny podlah, úpravy interiérů i kabin pro řidiče, doplnění nového osvětlení nebo revize topného systému," uvedl Švehla.

Aktuální kontrakt navazuje na dřívější zakázku, kdy ostravský podnik, který se tehdy ještě jmenoval Ekova Electric, v letech 2011 až 2017 pro provozovatele tramvají v Göteborgu opravoval 79 vozů stejného typu. "Tehdy šlo především o revize článků tramvají a výměnu elektrovýzbroje. Mezi lety 2017 a 2021 pak opravoval podnik mechanické části u 65 kusů tramvají typu M32," uvedl Švehla. Do skupiny Škoda Group patří Ekova od loňska.

Škoda Group s více než 6000 zaměstnanci je součástí skupiny PPF. Patří mezi přední evropské výrobce vozů pro hromadnou dopravu, produkuje jednopodlažní i dvoupodlažní vlaky, tramvaje, metro, trolejbusy či elektrobusy. V ČR má několik výrobních areálů a jeden ve Finsku. V Ostravě má skupina mimo jiné také významný podnik Škoda Vagonka zaměřený především na vývoj a výrobu elektrických vlaků.

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru