Otevřít menu
Doprava dnes
-

Soud o viníkovi sesuvu půdy v roce 2013 na D8 rozhodne až v červnu

Městský soud v Praze rozhodne v dlouholetém sporu státu s firmou Kámen Zbraslav kvůli sesuvu půdy na dálnici D8 na Litoměřicku v červnu. Včerejší jednání pokračovalo po čtyřech letech výpovědí znalců, podle nichž byl sesuv před devíti lety výsledkem nedostatečného zohlednění přírodních podmínek na místě.

8:34 / 13. dubna 2022
Soud o viníkovi sesuvu půdy v roce 2013 na D8 rozhodne až v červnui

Foto: Sesuv půdy na D8 z roku 2013 (zdroj: byznys.hn.cz).

Samotná příčina vycházela ze souhry nadměrných srážek, nestabilního zářezu dálnice do svahu a zatížení horní hrany valu místním kamenolomem. Podíl viny některé ze stran však podle znalců určit nelze. Soudkyně Michala Dvořáková si revizní znalecký posudek vyžádala v únoru 2018. Závěry předtím projednaných posudků, které předložili zástupci kamenolomu i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), jež u soudu zastupují stát, se značně lišily.

Revizní posudek vypracovali zástupci Akademie věd ČR. Znalci se v něm shodli, že k sesuvu přispělo několik faktorů, bez nichž by nenastal. Podíl viny vedení dálnice terénem nebo přetížením svahu činnosti kamenolomu však podle znalců určit nelze. „Domnívám se, že na přírodu byl způsoben velký nátlak. Jedna strana si hleděla jen dálnice, druhá pak kamenolomu a navzájem se nedomluvili,“ uvedl u soudu jeden ze členů znaleckého týmu Jan Král. Podle něj byl svah dlouhodobě nestabilní a podmínky na místě nebyly brány dostatečně v úvahu. Zároveň se znalci shodli, že stát i kamenolom spolu při stavbě nekomunikovaly.

Po zhruba tříhodinovém výslechu znalců soudkyně rozhodla o dalším jednání 1. června. V něm by už mělo padnout rozhodnutí.

Sesuv zavalil na počátku června 2013 rozestavěný úsek dálnice na Litoměřicku v délce asi 200 metrů a poškodil i nedalekou železniční trať. ŘSD chce po kamenolomu 797 milionů korun, SŽDC žádá dalších 240 milionů. Stát za viníka v žalobě označil právě firmu Kámen Zbraslav, ta vinu odmítá s tím, že sesuv byl důsledkem nevhodného umístění stavby a také nepříznivého počasí.
 

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru