Otevřít menu
Doprava dnes
-

Soutěž na návrh lanovky Podbaba – Troja – Bohnice má vítěze

V mezinárodní architektonické soutěži na podobu tří stanic a pěti podpěr budoucí lanové dráhy zvítězilo londýnské studio William Matthews Associates. Vítěz, jenž bude spolupracovat na celé přípravě projektu včetně výstavby samotné lanovky, obdrží odměnu 1,8 milionu korun. Soutěž v květnu vyhlásil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

7:34 / 8. srpna 2022
Soutěž na návrh lanovky Podbaba – Troja – Bohnice má vítězei

Foto: www.sdp-cr.cz

Do mezinárodní jednofázové soutěže, kterou organizovalo CCEA MOBA studio, se přihlásilo 23 zájemců z devíti evropských zemí. Z nich potom porota vybrala pět finalistů, kteří s ohledem na umístění budoucí lanovky a její okolí či přírodní reliéf vypracovali architektonické návrhy všech tří stanic a pěti podpěr. Na základě předložených návrhů ocenila mezinárodní porota tři nejlepší.

Na první příčce pomyslného stupně vítězů se umístil britský tým William Matthews Associates ve spolupráci s Boele Architects a Expedition Engineering, za podpory konzultantů DCSA a Agile CE. Klíčem k jejich úspěchu je podle poroty celistvost návrhu, znalost souvislostí i využití krajiny jako nedílné součásti návrhu.

Druhé místo obsadilo české studio ov architekti společně s Olgoj Chorchoj a na třetí pozici skončila rakouská kancelář ZT GmbH – Studio Innsbruck renomovaného norského studia Snøhetta. K dalšími finalistům soutěže patří ještě londýnské Grimshaw International Limited a studio DWAA z Varšavy.

Architekti londýnského studia William Mattews Associates mají zkušenosti i s londýnskou lanovkou (London Cable Car). Jejich návrh nejvíce zapadá do okolí mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi. „Doufám, že již za několik let se budeme moci svézt tímto elegantním dopravním prostředkem, do kterého bude možné nastoupit ve třech stanicích. Na obou konečných umožní pohodlný přestup na navazující dopravní spojen a v případě mezistanice Troja půjde o stavbu umístěnou do krásného prostoru v blízkosti Vltavy a budoucího nového vstupu do Zoo Praha,“ řekl k vítěznému návrhu Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

Budoucí lanovka, která obslouží až 2300 osob za hodinu, propojí pražské čtvrti Dejvice, Troju a Bohnice. Překlene Vltavu a projde Trojskou kotlinou, jedním z nejvýznamnějších přírodních prvků Prahy. „Návrh jemně vstupuje do tohoto fascinujícího prostředí kompaktně navrženými stanicemi, jejichž střechy se průběžně proměňují a reagují na bezprostřední okolí, a také návrhem jednoduchých pylonů, které v rámci jedné formy elegantně integrují veškerou potřebnou technickou infrastrukturu,“ uvedli ke své práci sami autoři.

Porotě soutěže předsedal Arjan Dingste, hlavní architekt a ředitel nizozemského UNStudia. Podle něj se porota rozhodovala mezi dvěma silnými návrhy. „Jsem přesvědčen, že si Praha vybrala skvělý projekt. Přeji městu i vybranému architektonickému studiu hodně pozitivní energie při realizaci tohoto pro Prahu důležitého kroku vpřed v podpoře udržitelných způsobů dopravy,“ řekl předseda poroty.

Za velmi zajímavou zkušenost označil své porotcovství v soutěži také Ivan Němec, člen poroty a architekt, který se podílel na významných projektech, jakými jsou například Forum Karlín, nová budova Fakulty architektury ČVUT, ELI Beamlines v Dolních Břežanech, residenční soubor Central Park Praha či administrativní centra Park Chodov, budova DRN nebo Palác Špork.

„Po mnohahodinové poměrně vzrušené diskusi poroty byl vybrán návrh, který dle mého názoru naplňuje nejlépe soutěžní podmínky, je to staticky čisté a jednoduché řešení. Je zřejmé, že vybrané autory čeká mnoho práce v navazujících etapách zpracování dokumentace a přeji jim tímto mnoho úspěchů v jejich další práci, uvedl Ivan Němec. Ten také věří, že vítězný návrh bude skvělým řešením pro Prahu, její obyvatele i návštěvníky. „Kromě plánovaného dopravního spojení se oživí i poněkud opomíjená místa našeho města a přinese také možnosti dalšího rozvoje v okolí stanic lanové dráhy. Děkuji Arjanovi za precizní vedení a řízení práce poroty, je to opravdu profesionál evropského formátu,“ dodal Ivan Němec

„Jsem rád, že tato designová soutěž proběhla s prakticky jednoznačnou shodou porotců bez ohledu, zda jsou závislí či nezávislí. Na tak příjemný průběh soutěže nejsme ani zdaleka zvyklí,“ uzavřel Jan Šurovský, představenstva a technický ředitel DPP – Povrch a místopředseda poroty:

Porota o vítězi rozhodovala ve dnech 26. a 27. července 2022. Všechny soutěžní návrhy uveřejnil na svém webu organizátor soutěže CCEA MOBA studio.

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: www.sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru