Otevřít menu
Doprava dnes
-

Spor o stavební povolení pro metro D bude řešit soud v Praze, nikoli v Ostravě

Sporem o stavební povolení pro trasu metra D v úseku Pankrác - Nové Dvory se bude zabývat soud v Praze, a nikoli v Ostravě. Odpůrci stavby původně podali žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, kde působí specializovaný senát pro nejvýznamnější projekty budované v režimu liniového zákona.

12:25 / 12. srpna 2022
Spor o stavební povolení pro metro D bude řešit soud v Praze, nikoli v Ostravě

Metro však mezi ně nepatří, potvrdil v aktuálním rozhodnutí Nejvyšší správní soud (NSS). Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

Pražský magistrát vydal stavební povolení v červnu 2021, stavba už začala. Žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě podala skupina lidí z Kovařovicovy ulice v Praze 4 se spolkem Pankrácká společnost. Krajský soud v dubnu stručným usnesením postoupil kauzu Městskému soudu v Praze, který označil za místně příslušný.

S postoupením sporu z Ostravy do Prahy však nesouhlasil Dopravní podnik hlavního města Prahy a podal kasační stížnost. Uvedl v ní, že klíčovou dopravní infrastrukturu by měl podle liniového zákona řešit specializovaný ostravský senát. NSS však potvrdil právní názor, že do Ostravy na základě liniového zákona míří jen spory kolem dálnic, silnic první třídy a celostátních drah.

"To, že metro není dálnice ani silnice, je zjevné již ze samotné definice tohoto slova (tj. podzemní kolejová dráha). Stejně tak je zjevné, že linka D pražského metra není dráhou celostátní, nýbrž jen regionální (resp. metropolitní)," rozhodl NSS. Připomněl, že specializované senáty jsou ve správním soudnictví spíše výjimkou a soudci všech správních úseků jsou kompetentní rozhodnout stejně dobře jako specialisté v Ostravě.

"Skutečnost, že o věci bude rozhodovat Městský soud v Praze, tedy nepředstavuje žádný zásah do práv účastníků řízení ani osob zúčastněných na řízení a rozhodně z ní nelze dovozovat nižší kvalitu rozhodování, než v případě, že by o věci rozhodoval Krajský soud v Ostravě," stojí v rozhodnutí NSS.

Modrá linka metra D má v budoucnosti propojit Písnici s náměstím Míru a odlehčit dopravě na jihu města. Příprava stavby se potýkala s řadou problémů a provázely ji spory.

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru