Otevřít menu
Doprava dnes
-

Správa železnic opraví během výluk traťový úsek z Velimi do Kolína

Postupující modernizace trati z Velimi do Poříčan si v srpnu vyžádá také výluky traťových kolejí v opačném směru do Kolína. Správa železnic využije toto omezení k rozsáhlé opravě celého mezistaničního úseku Velim – Kolín. Stavební práce v hodnotě téměř 111 milionů korun provedou společnosti SWIETELSKY Rail CZ a STRABAG Rail.

9:04 / 4. srpna 2022
Správa železnic opraví během výluk traťový úsek z Velimi do Kolína

Traťový úsek mezi Velimí a Kolínem projde celkovou opravou, jejíž stěžejní práce budou spočívat v komplexní výměně železničního svršku. Oprava se týká obou kolejí v celém mezistaničním úseku a částečně i výhybek ve stanici Kolín. Obnovou tak projde traťový úsek o délce téměř sedmi kilometrů.

Na opravu každé z traťových kolejí je vyhrazeno pouze 12 dní, během kterých se bude provádět rekonstrukce výhybek ve stanici Velim, a to v rámci investiční akce Správy železnic v úseku Velim – Poříčany. Práce si vyžádají rovněž přerušení provozu vždy na jedné ze dvou traťových kolejí ve směru na Kolín. Výluka 1. traťové koleje proběhne od 8. do 19. srpna, následně od 20. do 31. srpna bude vyloučená 2. traťová kolej.  

Aby se v takto krátkém časovém limitu dala celá akce provést, je nutné využit moderní techniku na výměnu kompletního železničního svršku. Ta zvládá snesení starého svršku, vyčištění kolejového lože, pokládku nových pražců a kolejnic, dosypání štěrku a nakonec i první podbití. Zhotovitelé proto na tuto opravu nasadí jeden z nejmodernějších strojů v Evropě – RUS 1000 S. Ten může pracovat rychlostí 180 až 200 metrů za hodinu. Opravou projdou i tři přejezdové konstrukce v traťovém úseku a budou vyčištěny příkopy podél kolejí. 

Díky opravě dojde ke komplexní výměně kolejového roštu a souvisejícím pracím na poslední dvoukolejné části koridoru mezi Prahou a Kolínem, který je nejexponovanější a nejvíce zatíženou železniční tratí v České republice. „Cílem této akce je rovněž předcházet do budoucna nepředpokládaným výlukám. Stávající svršek navíc využijeme v následujících letech k opravám regionálních tratí ve východní části Středočeského kraje. Tím dojde k úspoře nákladů a smysluplnému využití daného materiálu, který nebude nutné nakupovat,“ vysvětluje za Správu železnic ředitel Oblastního ředitelství Praha Vladimír Filip.

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: TZ SŽ)

zpět na články

inzerce

nahoru