Otevřít menu
Doprava dnes
-

Správa železnic představila práce na VRT Moravská brána I v Olomouckém kraji, navíc chce mít příští rok dokumentaci k vysokorychlostní trati do Ostravy

Na tiskové konferenci v Olomouci vystoupil ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí (VRT) Martin Švehlík, který za SŽ poskytl informace o práci na vysokorychlostní trati Moravská brána I. Řešil se hlavně úsek mezi Prosenicemi a Hranicemi na Moravě. Tato trať by měla vést do Ostravy a její dokumentace by měla být hotova v příštím roce.

7:00 / 8. dubna 2022
Správa železnic představila práce na VRT Moravská brána I v Olomouckém kraji, navíc chce mít příští rok dokumentaci k vysokorychlostní trati do Ostravyi

Foto: AFRY

Vysokorychlostní trať podle SŽ pomůže i regionální dopravě v Olomouckém kraji

Správa železnic uzavřela smlouvy na zhotovení dokumentace pro územní rozhodnutí na dva stavební úseky vysokorychlostní trati Moravská brána. Ve výběrovém řízení na projektování prvního úseku uspělo sdružení firem AFRY CZ, AF-Infrastructure a Sagasta. Úsek VRT Moravská brána I by měla být v provozu jako jeden z prvních v ČR.

V prvním úseku vysokorychlostní trati dlouhém asi 20 km vznikne trakční napájecí stranice v Prosenicích, která bude sloužit pro dodávku elektrické energie pro provoz vlaků. Součástí projektu je také sjezd na současnou železniční síť ve stanici Hranice na Moravě. Dodavatelé rovněž připraví dokumentací pro územní rozhodnutí týkající se modernizace této železniční stanice. Součástí tohoto úseku budou i dva tunely. Jeden bude dlouhý půl kilimetru u Lipníku nad Bečvou a druhý bude stát u Slavíče, kde vlaky tímto tunelem pojedu 800 metrů. Součástí projektu je také modernizace stanice Hranice na Moravě, avšak se o jejím vzhledu ještě nerozhodlo.   „Cílem je mít co nejkratší přestupní vzdálenosti mezi vlaky a autobusy,“ uvedl projektový manažer Martin Pinkava. Opravou by měly projít i viadukty u Hranic.

Maximální rychlost vlakových souprav po trati Moravská brána bude 320 kilometrů za hodinu

Naopak projekční práce ve druhém úseku VRT mezi Hranicemi na Moravě v Olomouckém kraji a stanicí Ostava-Svinov v Moravskoslezském kraji zajistí společnosti Moravia Consult Olomouc, SUDOP Brno, a METROPROJEKT Praha. K VRT do Ostravy chce mít Správa železnic hotovou dokumentaci v druhé polovině příštího roku. Stavba tohoto 65 km úseku VRT by měla začít na přelomu 2025 a 2026, má zabrat zhruba čtyři roky. Odhadované náklady na stavbu zatím jsou mezi 60 až 80 miliony korun. To dnes novinářům prozradil ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí SŽ Martin Švehlík. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu, provozní rychlost bude okolo 200 km/h.

Projektanti by měli připravit dokumentaci pro posouzení vlivů této dopravní stavby na životní prostředí EIA. Podklady určí také určí přesné vedení trati, technologii výstavby nebo opatření na ochranu obyvatel. O chystaném projektu Správa železnic diskutovala i se zástupci obcí v okolí trati. "Nyní postupujeme do další fáze, kdy můžeme diskutovat o konkrétních opatřeních na ochranu obyvatel nebo životního prostředí," uvedl Švehlík.

Sdružení firem zajišťující dokumentaci pro druhý úsek VRT Moravská brána připraví podklady pro územní rozhodnutí samotné trati, ale také pro sjezd na nynějších infrastrukturu ve směru železniční stancie Ostava - Vítkovice. V její oblasti vyroste údržbová základna, která bude sloužit k servisu obou úseků vysokorychlostní železnice.

Nově chystaná VRT z Prosenice do Ostravy bude využívána pouze vlaky, které přepravují cestující, čímž uleví jednomu z nejvytíženějších koridorů v ČR. Na tuto trať přejde část osobní dálkové dopravy, jenž aktuálně využívá hlavní trať mezi Ostravou, Přerovem, Břeclaví a Prahou. Vysokorychlostní trať podle SŽ pomůže i regionální dopravě v Olomouckém kraji. Na olomoucké prezentaci tohoto projektu někteří starostové poděkovali Správě železnic na projektantům za aktivní komunikaci a zapracování jednotlivých požadavků.

Autor článku: Bc. Karel Geba

zpět na články

inzerce

nahoru