Otevřít menu
Doprava dnes
-

Srbská železniční trať Subotica – Horgoš je zabezpečena! Vše zařídila česká společnost AŽD

Česká společnost AŽD dokončila a předala společnosti Infrastruktura železnice Srbije (Srbské železnice) moderními systémy zabezpečenou železniční trať Subotica – Horgoš na maďarských hranicích se Srbskem. Šlo o zakázku v hodnotě 11,6 mil. eur. Trať je nyní zabezpečena českým plně elektronickým digitálním stavědlem StationSWing ESA 44-SB.

14:11 / 14. dubna 2023
Srbská železniční trať Subotica – Horgoš je zabezpečena! Vše zařídila česká společnost AŽDi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: AŽD/ACRI.

Srbsko a vlastně celý Balkán dlouhodobě patří mezi strategická teritoria, kam naše společnost dodává moderní zabezpečovací technologie

AŽD zabezpečilo trať ve čtyřech stanicích – Javna Skladišta, Palić, Bački Vinogradi a Horgoš. Všechny stanice na trati jsou vybaveny českými výhybkovými přestavníky, LED návěstidly a na křížení pozemních komunikací s tratí jsou na 13 místech instalovány přejezdové zabezpečovací systémy AŽD. Součástí zakázky byla také instalace jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS v úrovni L1.

„Srbsko a vlastně celý Balkán dlouhodobě patří mezi strategická teritoria, kam naše společnost dodává moderní zabezpečovací technologie pro železnici. Pro naše investory v oblasti západního Balkánu jsme významným partnerem, který směle konkuruje zahraničním výrobcům a dodavatelům,“ řekl generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle. Realizací zakázky společnost AŽD potvrdila své významné postavení na Balkáně, kde kromě Srbska v současné době plní své závazky také v Černé Hoře, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Bulharsku či Řecku. V celkovém součtu jde od roku 2006, kdy česká společnost vstoupila poprvé na toto teritorium s českými systémy, o zakázky za 172 mil. Eur (v přepočtu cca 4,3 mld. Kč).

„Naší aktuálně největší zakázkou na Balkáně je dodávka zabezpečovacího a telekomunikačního zařízení pro chorvatskou železniční trať Hrvatski Leskovac – Karlovac v hodnotě 34,5 mil. eur. Jde o tak významnou zakázku, že se podpisu smlouvy zúčastnil nejen chorvatský ministr dopravy Oleg Butković, ale také premiér Andrej Plenković. Rovněž v Černé Hoře najdete naše systémy na trati Podgorica – Nikšić, včetně kompletního zabezpečení nejvýznamnějšího železničního uzlu Podgorica. Černá Hora dokonce převzala část českých předpisů a také české standardy v oblasti zabezpečovacích a sdělovacích systémů,“ vysvětlil Zdeněk Chrdle. Společnost AŽD i nadále na Balkáně usiluje o zakázky ve svém oboru působnosti a prokazuje kvalitu českých řešení. „Aktuálně jsme začali v zahraničí nabízet českou novinku v podobě systému inteligentní železnice DIGITAL 4.0, který využívají například autonomní vlaky bez strojvedoucích. Máme ji nainstalovanou na naší Švestkové dráze (Čížkovice – Obrnice), čímž držíme krok s moderními světovými trendy v oblasti řízení a zabezpečení železnice,“ doplnil Zdeněk Chrdle.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: ACRI)

zpět na články

inzerce

nahoru