Otevřít menu
Doprava dnes
-

Státní zástupce odsouhlasil odložení kauzy tendru na dálniční známky

Policie postupovala správně a zákonně, když podruhé odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky. Na dotaz to dnes uvedl dozorující státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák, který případ po prvním odložení vrátil policii k dalšímu prověřování.

9:49 / 27. dubna 2022
 Státní zástupce odsouhlasil odložení kauzy tendru na dálniční známkyi

Foto: LAN

Současné rozhodnutí o nevyšetřování kauzy, kvůli níž skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), je tak konečné. Trestní oznámení ve věci podal expremiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označil za předraženou. Policie případ poprvé odložila v listopadu 2020 a znovu tak učinila počátkem letošního března - pokaždé se závěrem, že podezření ze spáchání trestného činu se nepotvrdilo.

"Obecně lze odložené věci znovu prověřit, pokud se objeví dříve neznámé skutečnosti, které by mohly vést k jinému závěru," doplnil Bodlák.

Elektronická dálniční známka od loňského roku nahradila starý papírový kupón. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu 2020 oznámil, že IT části systému elektronických známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci. Poté i premiér uvedl, že zakázka je předražená a že SFDI o ní neinformoval vládu. Zakázka byla zrušena a Babiš navrhl odvolání Kremlíka.

Stát nakonec kromě původní soutěže na provozovatele systému známek zastavil i návazné tendry. Ministerstvo dopravy poté zakázku zadalo státnímu podniku Cendis. Systém za 309 milionů korun začal fungovat v prosinci 2020.

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru