Otevřít menu
Doprava dnes
-

Stavba přivaděče vody podél D3 vyjde na miliardu! Je to nad finanční možnosti kraje

Plánovaná stavba přivaděče vody, který povede v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách, vyjde na miliardu korun. Částka přesahuje finanční možnosti kraje, hejtmanství proto jedná se státem o případné dotaci.

6:49 / 13. května 2022
Stavba přivaděče vody podél D3 vyjde na miliardu! Je to nad finanční možnosti krajei

Foto: Ilustrační fotka (zdroj: estav.cz).

S rozšířením vodárenské soustavy v koridoru D3 počítá návrh aktualizovaných Zásad územního rozvoje Středočeského kraje, který dnes schválili krajští radní. Projednat ho musejí ještě zastupitelé, informoval ČTK mluvčí kraje David Šíma.

Zásady územního rozvoje jsou plánovacím dokumentem, v němž jsou například připravované silnice a s nimi související stavby. Do dokumentu bylo nutné doplnit stavbu vodovodního přivaděče a vymezit, kudy povede. 

Projekt počítá s propojením dvou skupinových vodovodů, a sice Posázavského skupinového vodovodu v Týnci nad Sázavou a skupinového vodovodu Javorník - Benešov, a s možným napojením na jihočeskou vodárenskou soustavu. „Vody začíná být nedostatek, vrty musí být čím dál hlubší a studny vysychají. Navrhovaný vodárenský systém umožní obcím zkvalitnění zásobení vodou v lokalitách s trvalými problémy s pitnou vodou v dostatečné jakosti a v dostatečném množství. Navrhovaný systém umožní výhledově zásobení vodou až 20.000 obyvatel,“ uvedl hejtmančin náměstek pro regionální rozvoj a územní plánování Jiří Snížek (Piráti).

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi 


Nový vodovod bude kopírovat trasu budoucí D3. Novinkami budou přiváděcí řady mezi Krhanicemi, Netvořicemi a Lažany nebo mezi Václavicemi a Benešovem. „Počítáme s tím, že musíme při budoucí stavbě minimalizovat zásahy do ochranných pásem přírodní památky Minartice, přírodního parku Jistebnická vrchovina a do poddolovaných územích Přibyšice – Chlum a Divišovice a respektovat záplavová území Konopišťského a Janovického potoka a Mastníků. Zároveň nesmíme narušit podmínky obytného území Chlístova, Žabovřesk a Benešova,“ dodal Snížek.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatímco v jižních Čechách se stavělo, ve středních Čechách je schvalovací proces stále na začátku. Středočeská část má měřit 60 kilometrů a podle modelů ministerstva dopravy by se měla stavět v letech 2026 až 2029.

 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru