Otevřít menu
Doprava dnes
-

Studie rakouských expertů radí výrazně omezit maximální rychlost

Radikální snížení maximální povolené rychlosti, ve městech na 50 km/h, na dálnicích na 100 km/h. Přesně to ve své studii navrhují experti z trojice rakouských univerzit. Tato změna by přinesla výrazný pokles množství škodlivých plynů a úmrtí na silnicích.

15:35 / 2. února 2023
Studie rakouských expertů radí výrazně omezit maximální rychlost

Experti z dvojice univerzit ve Vídni a jedné z Innsbrucku jsou přesvědčeni o tom, že pro snížení rychlostních limitů jsou "dobré vědecké důvody". Je to nejefektivnější cesta, jak omezit emise skleníkových plynů v dopravě a závislost na fosilních pohonných hmotách, míní. Konkrétně by podle nich nové limity, mezi které má patřit i maximálně 80 kilometrů v hodině mimo město, vedly ke snížení emisí o 2,4 milionu tun oxidu uhličitého ročně, což je asi deset procent rakouských dopravních emisí z roku 2019.

Změny by podle nich navíc zachránily život 116 lidem ročně a dalších 7000 by ušetřily zranění. Snížení maximální rychlosti na dálnici z nynějších 130 na 100 kilometrů v hodině by sice vedlo k delší době cestování, zároveň by ale podle odborníků řidičům na každých 100 kilometrech mohlo ušetřit až 2,8 eura (67 Kč), především za pohonné hmoty. Navíc by auta neobtěžovala okolí takovým množstvím hluku a jemného prachu.

Momentálně je však nepravděpodobné, že podobný návrh vstoupí v legislativní platnost.

Autor: Karel Geba (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru