Otevřít menu
Doprava dnes
-

Třinecké železárny budou letos investovat do modernizace i úspory energií

Třinecké železárny letos plánují investice ve výši 1,6 miliardy korun. Dalších bezmála 70 milionů směřují do ekologických projektů. Největší modernizační projekty s využitím nových technologií přinesou zvýšení přidané hodnoty výrobků třinecké huti.
 

11:24 / 4. února 2022
Třinecké železárny budou letos investovat do modernizace i úspory energiíi

Foto: trz.cz

„Letos hodláme pokročit v projektech týkajících se snížení emisí CO2. Zásadní pro působení na trhu s ocelí budou modernizační akce směřující do zvyšování přidané hodnoty u tyčové oceli, či do automatizace výrobních procesů v segmentu železniční dopravy,“ shrnuje generální ředitel Jan Czudek. K největším letošním investicím patří dokončení stavby nové loupací linky za 715 milionů korun, z nichž zbývá proinvestovat 320 milionů. Linka přinese zvýšení kapacity výroby loupaných tyčí a zlepšení jejich jakosti.

„Tyče vyrábíme v průměru 16 až 80 mm. Nová loupací linka s kapacitou 90 kilotun ročně upevní naše postavení na trhu. Zákazníci mají u loupaných tyčí jistotu, že jsou zbaveny veškerých povrchových vad,“ vysvětluje hlavní přínosy projektu investiční ředitel Radek Olszar. Upravený materiál s přidanou hodnotou se používá především v automobilovém průmyslu a pro výrobu ložisek.

Huť letos plánuje instalaci dvou fotovoltaických elektráren s náklady překračujícími 40 milionů korun. Obě vzniknou na výrobních halách odloučených provozů v Kladně a ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Další fotovoltaickou elektrárnu s náklady zhruba 10 milionů korun letos nainstaluje dceřiná firma Energetika Třinec v areálu hutě v Třinci.

Ekologický přesah má i plánovaná modernizace frézovací linky na válcovně kolejnic za 170 milionů korun, kde dojde k významným úsporám energie. Dvě stávající linky nahradí jeden plně automatizovaný agregát s využitím stávající osvědčené technologie frézování ve čtyřech po sobě jdoucích operacích. „Nová linka nám umožní zvýšit kvalitu a zpřesní opracování žebrové podkladnice s ohledem na požadavky trhu. Jedná se o další přínos v oblasti automatizace výrobních procesů,“ upřesňuje investiční ředitel.

Úsporu spotřeby energie přinese také plánovaná rozsáhlá modernizace osvětlení výrobních hal v huti v celkovém rozpočtu 50 milionů korun v horizontu příštích pěti let. Začne v letošním roce a nahradí stávající světla za moderní LED svítilny s inteligentním řízením. Úspora energie jen výměnou světel dosahuje 70 %, s dobře zvolenou regulací se dá dosáhnout úspory ve výši 84 %. Navíc životnost LED svítidel je mnohem vyšší než původních výbojkových.

Autor: Bc. Filip Červinka (zdroj: acri.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru