Otevřít menu
Doprava dnes
-

Trump znovu zasáhl: Nová cla pro lepší Ameriku

Prezident Spojených států Donald Trump nedávno oznámil zavedení cel ve výši 25% na veškerý dovoz oceli a hliníku do USA. Trump uvedl, že tato opatření mají podpořit domácí výrobu oceli a hliníku. "Je to velká věc, začátek toho, aby Amerika znovu bohatla," řekl prezident USA Donald Trump."

14:41 / 12. února 2025
Trump znovu zasáhl: Nová cla pro lepší Amerikui

Foto: google

"Náš národ vyžaduje, aby se ocel a hliník vyráběly v Americe, ne v cizích zemích," dodal. "Je čas, aby se naše skvělá průmyslová odvětví vrátila do Ameriky... toto je první z mnoha," dodal s tím, že další cla by se mohla zaměřit na léčiva a počítačové čipy. Podle počátečních informací měla 25% cla na ocel a hliník vstoupit v platnost 4. března. Z dokumentů zveřejněných americkou vládou nicméně vyplývá, že budou platná až od 12. března.

Tento krok je pokračováním obchodní politiky z roku 2018, kdy byla zavedena 25% cla na ocel a 10% cla na hliník. Tehdy byly některé země, včetně Kanady a Mexika, vyňaty z těchto cel, ale nyní byla tato výjimka zrušena. Vyvolal také obavy o možné odvetné reakce ze strany dotčených zemí. Evropská unie již varovala, že v případě zavedení těchto cel bude reagovat protiopatřeními. 

Dopady nových cel na obchodní partnery

Tato opatření se vztahují na všechny země, včetně tradičních obchodních partnerů jako Kanada a Mexiko a jsou součástí širší obchodní politiky USA, která zahrnuje i další oblasti, jako jsou automobily, léčiva a počítačové čipy. Možnost výjimky pro Austrálii Trump signalizoval po telefonickém rozhovoru s australským premiérem Anthonym Albanesem. Upozornil v této souvislosti, že Austrálie je jednou z mála zemí, se kterými mají Spojené státy obchodní přebytek.

Kanada v loňském roce tvořila více než 50% hliníku, který byl do USA dovezen. Pokud budou cla uvalena, předpokládá se, že největší dopad pocítí právě Kanada. V pondělí večer kanadský ministr pro inovace Francois-Phillippe Champagne uvedl, že tato opatření jsou zcela neodůvodněná. "Kanadská ocel a hliník podporují klíčová průmyslová odvětví v USA od obrany, stavby lodí, energetiky až po automobilový průmysl. To dělá Severní Ameriku konkurenceschopnější a bezpečnější."řekl kanadský ministr pro inovace Francois-PhillippeChampagne. 

Clo: Riziko nebo příležitost?

Cla mohou zvýšit inflaci, což je citlivé téma v době vysokých cen, kdy spotřebitelé mají obavy, že zvýšení nákladů převáží jakýkoli ekonomický prospěch. I přes teoretické výhody, jako je podpora domácí výroby, se objevuje strach, že spotřebitelé a firmy budou čelit vyšším cenám a nižší kupní síle.

Donald Trump argumentuje, že zavedení cel má za cíl vyrovnat podmínky na globálním trhu, což by mělo posílit konkurenceschopnost amerických továren, zvýšit export a vytvořit nová pracovní místa. Ačkoli v krátkodobém horizontu mohou nastat problémy pro spotřebitele a podniky, Trump věří, že dlouhodobé výhody pro domácí průmysl ekonomiku zlepší, ale mnoho lidí zůstává skeptických, zda tyto výhody převáží nad současnými obtížemi.

 

Autor: Martina Střasáková (Zdroj: zahraniční )

zpět na články

inzerce

nahoru