Otevřít menu
Doprava dnes
-

U Hořoviček objeveny pravěké archeologické nálezy

V trase připravovaného úseku dálnice D6, konkrétně na obchvatu Hořoviček a u Hořesedel na Rakovnicku, objevili archeologové více, než původně očekávali. Mezi nálezy je keramika či areál na výrobu železa, informoval dnes v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

8:56 / 25. června 2022
U Hořoviček objeveny pravěké archeologické nálezyi

Foto: denik.cz

Budování úseků u Hořoviček a Hořesedel má začít v druhé polovině letošního roku, v provozu by měly být v roce 2025.

Výzkum začal v březnu. V lokalitě Novodvorský potok bylo nalezeno sídliště pravěkých zemědělců, a to kultury s lineární keramikou i kultury s vypíchanou keramikou. Kromě domů a keramiky jsou mezi nálezy například zásobnice. "Zajímavostí je, že se lokalita nachází v řečišti třetihorní řeky, která směřovala od Brd na Mostecko. Krásnými nálezy v jejích štěrkopískách jsou araukarity – zkamenělá dřeva," uvedl Buček.

V katastru Kolešova odkryli archeologové objekty několika období doby bronzové a také z doby železné a z období osídlení Kelty. Mezi nálezy je keramika, bronzová spona, zdobené přesleny, bronzová jehla s ouškem na šití či vzácný kostěný knoflík se dvěma dírkami z mladší doby bronzové. "K zajímavým objevům patří i pohřeb muže ze starší doby bronzové. Bohužel bez pohřební výbavy," doplnil Buček.

Archeologicky nejbohatší místo je u Hořoviček, tam výzkum ještě pokračuje. Ve zdejším areálu na výrobu železa jsou tavící pece, vyhřívací a pražící jámy, železářská i kovářská struska. Objeven zde byl též příkop a za ním žlab se zbytky kůlů. Podle předpokladů odborníků patřily ke germánskému osídlení a dokládají přítomnost opevněného dvorce. Hypotézu ještě musí potvrdit další zkoumání.

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru