Otevřít menu
Doprava dnes
-

USA využívají vojenská letadla k deportaci migrantů

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla využít vojenská letadla k deportaci migrantů, jejichž domovské země odmítaly přijmout své občany zpět. Tento kontroverzní krok má zvýšit tlak na země, které nespolupracují při repatriaci svých obyvatel, ale zároveň vyvolal silnou kritiku z řad mezinárodních partnerů i lidskoprávních organizací.

10:55 / 5. února 2025
USA využívají vojenská letadla k deportaci migrantůi

Foto: google

Mezi země, které se proti této praxi ohradily, patří například Kolumbie a Brazílie.

Proč USA nasazují vojenská letadla k deportacím?

Spojené státy dlouhodobě čelí problému s deportacemi migrantů, jejichž domovské státy odmítají jejich návrat. Administrativa prezidenta Trumpa proto rozhodla o využití vojenských letadel, aby zajistila repatriaci těchto osob i bez souhlasu dotčených zemí. Tento krok má nejen zajistit efektivnější deportace, ale zároveň vyvinout tlak na vlády, které dosud nebyly ochotny spolupracovat na návratu svých občanů. Podle amerických úřadů se vojenská letadla využívají především pro deportace do států Latinské Ameriky, kde některé vlády odmítaly přijímat zpět osoby vyhoštěné z USA. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA argumentuje, že tento postup je nezbytný, protože civilní lety nebyly v některých případech efektivní a deportovaní migranti se často zdržovali na americkém území nelegálně.

Kritika z Latinské Ameriky: Diplomatické napětí roste

Tento krok se však nesetkal s pochopením ze strany několika jihoamerických států. Kolumbie a Brazílie patří mezi nejhlasitější kritiky této metody deportací a tvrdí, že nebyly o použití vojenských letadel předem informovány. Kolumbijská vláda označila tuto praxi za narušení diplomatických protokolů a vyjádřila obavy z jejího dopadu na bilaterální vztahy s USA. Podle kolumbijských představitelů by podobné rozhodnutí mělo být konzultováno s dotčenými státy a nemělo by být realizováno jednostranně. Brazílie rovněž odsoudila tuto praxi s tím, že ji považuje za pokus USA vynutit si repatriaci migrantů bez řádného diplomatického dialogu. Podle tamních úřadů by Spojené státy měly respektovat suverenitu jednotlivých států a jednat v rámci standardních repatriačních dohod.

Odborníci varují před možnými důsledky

Mezinárodní experti upozorňují, že využití vojenských letadel k deportacím může mít dalekosáhlé důsledky. Kritici tvrdí, že takový přístup může být vnímán jako agresivní a přispět ke zhoršení vztahů mezi USA a jejich latinskoamerickými partnery. „Použití vojenských letadel k deportacím vysílá silný signál, že Spojené státy nejsou ochotné vyjednávat a namísto diplomatického řešení volí nátlak. To může vést k dalšímu ochlazení vztahů mezi USA a jihoamerickými zeměmi,“ uvedl politolog zaměřující se na mezinárodní vztahy. Lidskoprávní organizace navíc upozorňují, že deportovaní migranti mohou čelit nejisté budoucnosti v zemích, které odmítaly jejich přijetí. V některých případech jde o osoby, které dlouhodobě žily v USA a nemají v domovských státech žádné zázemí. USA brání své rozhodnutí: Administrativa prezidenta Trumpa však svůj postup hájí a zdůrazňuje, že vojenská letadla jsou využívána pouze v situacích, kdy civilní repatriační lety selhaly. Podle amerických úřadů je tento krok nezbytný k ochraně národní bezpečnosti a k důslednému vymáhání imigračních zákonů. „Naše země má právo deportovat osoby, které zde pobývají nelegálně. Pokud některé státy odmítají přijmout své vlastní občany zpět, musíme hledat jiná řešení, jak zajistit návrat těchto osob do jejich domovů,“ uvedl zástupce ministerstva vnitřní bezpečnosti USA. Bílý dům zároveň ujišťuje, že deportace probíhají v souladu s mezinárodním právem a že Spojené státy budou nadále jednat s dotčenými zeměmi o možném zmírnění napětí a hledání efektivnějších řešení repatriačních procesů.

 

Autor: Martina Střasáková ( Zdroj: www.bbc.com )

zpět na články

inzerce

nahoru