Otevřít menu
Doprava dnes
-

V autoškole čekají na uchazeče o řidičský průkaz nové otázky

Po 28. červenci budou na uchazeče v autoškolách čekat čtyři desítky nových otázek. Ty si kromě prověření znalostí pravidel silničního provozu kladou za cíl také ověřit vnímání rizik, jež souvisejí s řízením motorových vozidel.

16:03 / 23. června 2024
V autoškole čekají na uchazeče o řidičský průkaz nové otázkyi

Foto: Nová sada testových otázek testuje mimo jiné i vnímání rizik, které souvisejí s řízením motorových vozidel. Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Na tiskové konferenci představili zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Policie ČR třicet statických a deset dynamických otázek pro uchazeče o řidičský průkaz. Statické otázky jsou především mutací současných otázek, nyní je v nich však třeba řešit jinou nastalou situaci. Otázky dynamické (s animacemi) se pak soustředí na reálné situace při řízení (např. míjení se v křižovatce).

„Dynamické otázky vycházejí z projektu Hazard Perception a jak už říká název, jedná se o vnímání rizik. Je to trend, kterým se ubírají při vzdělávání řidičů moderní země. Součástí těchto otázek je krátká videosekvence, po které následuje otázka. Typicky je nutné vyřešit dopravní situaci jako například průjezd křižovatkou nebo reakce na vyjíždějící zaparkované vozidlo,“ informoval Jiří Novotný z Asociace autoškol ČR. 

Doplněním nových otázek jejich celkový počet přesáhne 1 100. Napříč Evropskou unií je však standardem zhruba soubor 2 000 otázek.

„Chceme se v budoucnu dostat alespoň na 1 500 až 2 000 otázek pro závěrečné zkoušky v autoškole, a i proto několikrát do roka představujeme sady čítající několik desítek nových otázek. Důvodů je řada, provoz se vyvíjí, dříve byl úplně jiný, než je dnes. A navíc chceme lépe testovat a komunikovat různá problematická témata. S tím souvisí i to, že skrze otázky ukazujeme řidičům řadu situací, které je potkají na silnici. Oni jsou tak připraveni na jejich řešení,“ sdělil Milan Janda z Ministerstva dopravy.

V letošním roce tímto krokem dochází ke druhému doplnění otázek do závěrečných zkoušek z autoškoly. První sada byla přidána v lednu a reagovala především na novinky v silničním provozu.

Kompletní sada nových otázek je k dispozici na webových stránkách noveotazky.cz. Na adrese hazardperception.cz si pak zájemci mohou vyzkoušet, zda by případná rizika odhalili včas.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: Ministerstvo dopravy ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru