Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Brně a okolí jsou graffiti velkým problémem, vandalové poškodili také historickou elektrickou jednotku

V Brně a jeho okolí jsou graffiti podobně velký problém jako v Praze a ve Středočeském kraji. Svědčí o tom i vandalský útok, který se odehrál na historickou elektrickou jednotku řady 560. Ta bude tuto neděli 18.6. od 10:00 do 14:00 hod. vystavena na 6. nástupišti brněnského hlavního nádraží v rámci Dnů dopravní nostalgie.

9:06 / 18. června 2023
V Brně a okolí jsou graffiti velkým problémem, vandalové poškodili také historickou elektrickou jednotkui

Foto: ČD

Část graffiti byla vyčištěna, další část zůstane posprejovaná, aby i návštěvníci nostalgické akce věděli, jak velkým problémem výtvory vandalů jsou a že se jejich řádění nevyhnou jak moderní, tak i historické vlaky.

Na jednotce je také patrné, jak odstraňování graffiti znatelně poškozuje původní lak vlaku. „Výtvory sprejerů nás každoročně stojí miliony korun. Rok co rok navíc zaznamenáváme vyšší aktivitu vandalů. Jen v tomto roce jsme investovali do čištění interiérů a exteriérů zhruba 10 milionů korun. V Brně a okolí tak připravujeme podobná opatření, která zavádíme a budeme zavádět v Praze a středních Čechách. Například ve spolupráci s Policií ČR a bezpečnostními agenturami budeme aktivněji střežit místa, kde k útokům nejčastěji dochází. Plánujeme zde i nasazení hlídky se psem, která se osvědčila v hlavnímměstě,“ popisuje Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

České dráhy se budou snažit lépe ochránit odstavené vlaky i díky plánovaným investicím do technického zabezpečení perimetrů odstavných míst.

Autor: Lucie Sogelová (zdroj: TZ ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru