Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Česku hrozí v úterý ledovka, může způsobit problémy řidičům

Od dnešní půlnoci do středečního poledne hrozí postupně v celém Česku mrznoucí déšť a vznik ledovky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto dnes vydal varování s nízkým stupněm nebezpečí. Ledovka může způsobit problémy v dopravě, upozorňují meteorologové.

15:51 / 27. prosince 2021
V Česku hrozí v úterý ledovka, může způsobit problémy řidičůmi

Foto: Profimedia.cz

Počasí v Česku začne v úterý ovlivňovat okluzní fronta, která se přesunuje ze západní do střední Evropy. Od dnešní půlnoci do úterního dopoledne hrozí tvorba ledovky při mrznoucím dešti zejména na západě a jihu Česka, a také v části středních Čech, včetně Prahy.

Od úterního odpoledne do středečních 12:00 bude ledovka hrozit ve většině České republiky kromě západu a jihozápadu Čech. V noci z úterý na středu bude největší riziko vzniku ledovky na Moravě a ve Slezsku.

Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrholení. Vzniká v případech, kdy prší na prochlazenou zem, větve stromů, elektrická vedení a podobně. Vodní kapky se po dopadu rozlijí po povrchu, okamžitě mrznou a vytvářejí průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem.

Ledovka ztěžuje pohyb vozidel i chodců. Starší nebo méně mobilní lidé by proto měli podle meteorologů omezit vycházení ven. Při delším a intenzivnějším mrznoucím dešti může být vrstva ledovky i několik centimetrů silná a svou váhou může lámat větve i stromy a trhat elektrická vedení.

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru