Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Ostravě byla zprovozněna domovská stanice pro 18 elektrobusů

Ostravský dopravní podnik zprovoznil stanici pro elektrobusy, jejíž součástí je i přístřešek s rozvodnou skříní pro nabíječky. Ty slouží k nočnímu balancování baterií elektrobusů. Nová stanice má zajistit efektivnější rozložení provozu po městě. Náklady na projekt činí 36 milionů Kč.

7:28 / 12. července 2023
V Ostravě byla zprovozněna domovská stanice pro 18 elektrobusůi

Foto: Areál v ostravské ulici Vítkovická. Zdroj: SDP ČR

Dopravní podnik Ostrava (DPO) uvedl v areálu na ulici Vítkovické do provozu novou nabíjecí stanici pro 18 elektrobusů. Součástí stanice je i přístřešek s rozvodnou skříní pro nabíječky, které slouží k nočnímu balancování baterií elektrobusů DPO (těch, které jsou přes den průběžně dobíjené rychlonabíječkami). Na ulici Vítkovická vznikla i nová výpravna a zázemí pro řidiče. Celková délka přístřešku je 111 metrů.

DPO již disponuje domovskou stanicí pro část elektrobusů, a to v areálu Hranečník, kde je vedle přestupního terminálu umístěno i nabíjecí rameno pro rychlé dobíjení vozů. Podnik má tedy celkem tři rychlonabíjecí uzly – na Hranečníku, ve Svinově a na ulici Valchařská. DPO rozmístil rychlonabíječky strategicky, a to tím způsobem, aby provoz elektrobusů navazoval na tramvajovou síť.

Stanice je určena pro autobusy Solaris Urbino 12 electric, kterých má DPO ve svém vozovém parku 24. Jejich dojezd je na jedno rychlé dobití zhruba třicet kilometrů. Každý autobus se za den na trase otočí až dvanáctkrát a po tuto dobu se pravidelně na konečné stanici průběžně dobíjí, a to po dobu cca deseti minut. Následně zajede autobus do depa na Hranečníku nebo nově do Vítkovické na servis či noční dobíjení.

Jak si lze představit obsluhu mobilního dobíjecího místa? Zjednodušeně jako skříň na kolečkách, kterou si řidič po nástupišti přiveze k zaparkovanému autobusu. Má pohyblivý přívod od dobíjecí stanice k autobusu a také pohyblivý kabel mezi stanicí a sítí.

Ekologie jako jeden z pilířů DPO

Nové stanoviště pro elektrobusy přispěje k efektivnímu rozložení provozu elektrobusů po městě. „Ostrava se může pochlubit podobným technologickým zázemím, jakým disponují Curych nebo Berlín. Jsem rád, že právě cestující v našem městě mohou v takové míře využívat ekologickou dopravu,“ dodal Břetislav Riger, náměstek primátora města pro dopravu.

 „Ekologie je jedním ze strategických pilířů DPO. Pod názvem Bez dieselu jsme ho proto už před několika lety ukotvili v naší strategii. Zplodiny z vozidel městské hromadné dopravy dýchají i ti, kteří s ní nejezdí, a naše chování má dopad na celé město. Disponujeme dnes třiceti pěti dieselovými autobusy, které slouží pouze jako záloha. Na vhodných linkách jezdí elektrobusy, ostatní pro nás zajišťují CNG autobusy. Podle zákona musíme mít do konce roku 2025 alespoň 41 procent nízkoemisních autobusů a trolejbusů, do konce roku 2030 pak požaduje zákon 60 procent, přičemž polovinu musí tvořit bezemisní vozidla. Aktuálně evidujeme 66 trolejbusů a 294 autobusů, z nichž je 63 % nízkoemisních a 27 % bezemisních vozů,“ informoval Daniel Morys, generální ředitel a předseda představenstva DPO.

Stavbu nové domovské stanice na ulici Vítkovická zajistilo sdružení Společnost Elektromobilita Vítkovická MSEM-ELMOZ, nabíječky zajistila v rámci dodávky elektrobusů společnost Solaris, a to prostřednictvím subdodávky společnosti Siemens. Nyní má ostravský dopravní podnik autobusů na baterie 32, z nichž 26 je možné dobíjet průběžně. 

Zájemci mohou sledovat pohyb vozidel DPO v reálném čase na webu dpo.cz/online.

Publikoval: Karel Geba (zdroj: SDP ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru