Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Pardubickém kraji budou jezdit nové vlakové soupravy

Minulý týden byla představena nová motorová jednotka pro regionální dopravu. Nástupce RegioSharku bude jezdit také v Pardubickém kraji a cestující by se mohli novými vozy svézt ještě letos.

18:42 / 17. února 2023
V Pardubickém kraji budou jezdit nové vlakové soupravyi

Foto: Nástupce RegioSharku. Zdroj: Pardubický kraj

Zástupci všech krajů se zúčastnili ve Velimi představení nové motorové jednotky společnosti PESA Bydgoszcz pro regionální dopravu. Pardubický kraj si nových motorových vozidel objednal rovnou sedm. Jejich zavedení do provozu bude postupné. „Chceme je nasadit na trase č. 238 v úseku Pardubice – Havlíčkův Brod. Jedná se o zakázku v hodnotě 665 milionů korun. Uvedení do provozu záleží na tom, kdy výrobce splní všechny povinnosti a jednotky projdou patřičnými zkouškami, které se budou provádět ve Zkušebním centru Výzkumného Ústavu Železničního ve Velimi. Bohužel došlo vinou covidu -19 a ruské agrese na Ukrajině ke zpoždění dodávek dílů. Podle odhadů by k získání potřebných povolení mohlo dojít na podzim letošního roku, pak vozy začneme postupně nasazovat na zmíněnou trať,“ uvedl Michal Kortyš, náměstek hejtmana pro dopravu.

Nové vozy mají stanovenou provozní rychlost na 120 km/h, přičemž maximální konstrukční rychlost činí 160 km/h. Jednotky jsou určené pro osobní regionální i meziregionální dopravu. Jejich kapacita je 110 sedících cestujících v první i druhé třídě. Jedná se o částečně nízkopodlažní vozidla, která jsou určena i pro přepravu kočárků a jízdních kol. Vlaky budou vybaveny klimatizací, topením, univerzálním vakuovým WC, vnitřním i vnějším LED osvětlením a infopanely. Součástí výbavy bude i kamerový systém či zařízení pro sčítání cestujících.

O pohon se starají dva 400 kW motory Rolls Royce Solutions splňující emisní limity EU 5. Lze je také provozovat na hydrogenačně upravený rostlinný olej (HVO). Jeho užitím lze dle výrobce snížit emise skleníkových plynů o 70 až 90 %. „Jelikož trať, na které chceme jednotky nasadit, není elektrifikovaná, rozhodli jsme se využít osvědčených motorů. Do budoucna samozřejmě zvažujeme pohon na vodík, ale nejprve chceme mít více zkušeností se zavedením této technologie v České republice. Ale i tento dieselový pohon splňuje všechny normy a využití HVO nabízí ještě další snížení ekologické zátěže z provozu,“ vysvětlil Kortyš.

Nová jednotka nemá zatím oficiální název. Jméno vozidla by mělo být představeno v březnu.

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: Pardubický kraj)

V Pardubickém kraji budou jezdit nové vlakové soupravy Foto: Nástupce RegioSharku. Zdroj: Pardubický kraj. V Pardubickém kraji budou jezdit nové vlakové soupravy Foto: Interiér vozidla. Zdroj: Pardubický kraj. V Pardubickém kraji budou jezdit nové vlakové soupravy Foto: Interiér vozidla. Zdroj: Pardubický kraj. V Pardubickém kraji budou jezdit nové vlakové soupravy Foto: Interiér vozidla. Zdroj: Pardubický kraj. V Pardubickém kraji budou jezdit nové vlakové soupravy Foto: Interiér vozidla. Zdroj: Pardubický kraj.
zpět na články

inzerce

nahoru