Otevřít menu
Doprava dnes
-

RegioJet propojí v prosinci třemi páry spojů Brno a vídeňské letiště

Železniční dopravce RegioJet se rozhodl zprovoznit od poloviny prosince tři páry vlakových souprav, které budou jezdit přímo mezi Brnem a letištěm ve Vídni. Společnost tím chce o jeden pár vlaků rozšířit svou nabídku, kterou se chystá spustit 16. června, kdy prodlouží vlaky z Prahy do Vídně až k letišti.

20:55 / 10. června 2022
RegioJet propojí v prosinci třemi páry spojů Brno a vídeňské letištěi

Foto: Vlak společnosti RegioJet. Zdroj: RegioJet.

Na vídeňské letiště plánují jezdit jedním párem spojů i České dráhy, RegioJet nabídne 3 páry

Podle manažerky zahraničních projektů RegioJetu Terezy Ptáčkové půjde o nedotované spoje na komerční riziko dopravce. Zatímco od června budou vlaky odjíždět z Brna v 8:46 a v 15:46, v návrhu jízdního řádu jsou odjezdy naplánované na 3:48, 11:48 a 18:48. Odlišné jsou i plánované časy příjezdů do Brna, vlak má přijíždět v 8:07, 16:07 a 23:07. V záhlaví vlaku je zatím uvedena poznámka, že kapacita dráhy může být přidělena až po dořešení technologických souvislostí.

Na vídeňské letiště plánují jezdit jedním párem spojů i České dráhy. Ty mají v návrhu jízdního řádu vlak s odjezdem z Brna ve 4:22 a s příjezdem v noci v 1:36. U těchto vlaků je poznámka, že vlaky zatím nemají přidělenou kapacitu v Rakousku.

Dosud Brno přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm nemá, je nutné přestupovat na tamějším hlavním nádraží, případně jet autobusem.

O přímé spoje usiluje brněnská ODS, která je ve vedení města. O záměru hovořil radní Petr Kratochvíl v závěru loňského roku, v únoru společnost Gepard Express vypravila ukázkový vlak. Záměrem bylo v dubnu spustit pilotní provoz se třemi páry spojů. Minulý týden Kratochvíl hovořil o posunutí tohoto provozu až na letošní prosinec. Město by mělo provoz těchto vlaků finančně podporovat.

Spojení Brna s vídeňským letištěm vlakem přichází také po mnoha letech, kdy se jihomoravští a brněnští politici neúspěšně pokoušeli přivést letecké dopravce na brněnské letiště, jež zůstává s jedinou pravidelnou nízkonákladovou linkou do Londýna provinčním regionálním terminálem. Mnohem více slouží v letní sezoně charterové přepravě a čím dál více také nákladní dopravě.

Flotila železničních vozů RegioJet aktuálně sestává z více než 200 moderních, klimatizovaných vozů, které byly konstruovány pro rychlost až 200 km/hod. Základ vozového parku vlaků RegioJetu tvoří železniční vozy od rakouských a švýcarských spolkových drah. RegioJet si také nechal na zakázku vyrobit od rumunské společnosti ASTRA Vagoane Călători zcela nové supermoderní vozy RegioJet – ASTRA s typovým označením Bpmz 20-90.

Publikoval: Dagmar Lánská (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru