Otevřít menu
Doprava dnes
-

V systému pražských cyklostezek a cyklotras přibudou nové trasy

V systému pražských cyklostezek a cyklotras přibudou nové tzv. cykloradiály, tedy trasy mezi centrem a okrajem města. Město přeloží okružní trasu kolem Prahy a doplní chybějící trasy. Aktualizovanou koncepci rozvoje cyklodopravy dnes schválili pražští radní. Systém celoměstských cyklotras začal vznikat v roce 2006 a je průběžně aktualizován. Dnes schválený dokument bude platný do roku 2030.

10:34 / 8. března 2022
V systému pražských cyklostezek a cyklotras přibudou nové trasyi

Foto: praha.eu

Plán zahrnuje nové hlavní trasy A4 spojující Chodov přes Pankrác s centrem města, A8 vedoucí z Hostavic přes Malešice na Žižkov a polookružní trasa A7, která propoje Hlubočepy, Krč, Strašnice, Hrdlořezy a Hloubětín. Prodlouží se i nynější trasy A3 až na hranici Prahy a A5 do Krče.

Plán počítá s přeložením části okružní trasy A50, která vede okolo celé Prahy. Nově povede po území hlavního města. Přeložení se týká asi čtvrtiny její současné trasy. Na dvacítce míst se mají propojit pražské a středočeské cyklotrasy. Propojí trasy i mezi čtvrtěmi a sídlišti.

V plánu město aktualizovalo trasy v oblastech, kde se tak nestalo od roku 2012. To se týká např. sídliště Jihozápadní Město, Zbraslavi a Lipenců nebo okolí Šeberova. Doplnilo i koridory ve vnitřním městě.

Technická správa komunikací (TSK) letos investuje do projektů v cyklodopravě zhruba 200 milionů korun, což je meziročně více. Peníze půjdou například na vybudování nových cyklostezek, rekonstrukce těch stávajících nebo na vybudování podjezdu pod Mánesovým mostem.

V Praze je přes 515 kilometrů značených tras, z toho zhruba dvě stovky vedou mimo komunikace s automobily. V ulicích s automobilovým provozem je vyznačených asi 84 kilometrů pruhů pro cyklisty.

Dokument obsahuje také plánované významné dopravní stavby, jako jsou metro D z Pankráce do Písnice, plánovaná stanice metra B Depo Zličín, vršovická drážní promenáda nebo Radlická radiála, obchvat Písnice a Libuše a Pražský okruh mezi D1 a hradeckou dálnicí.

Publikoval: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru