Otevřít menu
Doprava dnes
-

V září by mělo padnout rozhodnutí v případu železničního neštěstí ve Studénce

V kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku rozhodne odvolací senát Krajského soudu v Ostravě pravděpodobně v září. Při havárii v srpnu 2008 zemřelo osm lidí a stovka dalších utrpěla zranění.

13:11 / 13. června 2022
V září by mělo padnout rozhodnutí v případu železničního neštěstí ve Studénce i

Foto: zpravy.aktualne.cz

„Dnes necháme přednést zprávu o stavu věci. V úterý budou přednesena odvolání. Pak Krajský soud v Ostravě veřejné zasedání odročí za účelem vynesení rozhodnutí. Rozhodnutí padne, předpokládám, počátkem září. Tedy pokud nepřipustíme další dokazování," vysvětlil dnes soudce postup soudu.

Původně před soudem stanulo deset obžalovaných. Okresní soud dvakrát všechny zprostil obžaloby. Napotřetí, v srpnu loňského roku, uznal vinnými z pádu mostu, do jehož trosek později narazil vlak, pět manažerů stavebních firem. Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek z firmy Bögl & Krýsl dostali 3,5 roku vězení nepodmíněně. Petr Janouškovec a Michal Foniok ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) a Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl si odnesli podmíněné tresty. Právě odvoláním pětice obžalovaných se soud v Ostravě začal dnes zabývat.

„Pád mostu byl důsledkem celé řady pochybení," uvedl předseda odvolacího senátu loni v srpnu. Podle něj chyběl dokument popisující metodický postup prací. Soudce označil pochybení pěti manažerů, kteří budou ještě dále souzeni, za natolik významné, že bez něj by ke zřícení mostu nedošlo. „Každý z nich mohl ve svém postavení zabránit pádu mostu či tomu, aby pod stavbou jezdily vlaky," dodal.

K soudu se dnes dostavili pouze Malý, Magnusek a Foniok. Janouškovec s Kovalíkem se omluvili. Požádali prostřednictvím svých advokátů o jednání v jejich nepřítomnosti. Jednání se dnes zúčastnili také dva pozůstalí po jedné z obětí nehody. Jednací síň opustili hned po oznámení soudu, že rozhodnutí vynese v září. Oba odmítli komentovat vývoj hlavního líčení.

Neštěstí ve Studénce na Novojičínsku se stalo 8. srpna 2008. Do trosek zříceného silničního mostu tehdy narazil mezinárodní rychlík. Osm cestujících tragédii nepřežilo a téměř 100 dalších bylo zraněno, přičemž někteří s dlouhodobými následky. Soudy se touto kauzou zabývají již od roku 2011.

 

Publikoval: Karel Geba (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru